Svátek má: Albert

Regiony

Velikost textu:

V brněnské Fakultní nemocnici testují speciální toalet

V brněnské Fakultní nemocnici testují speciální toalet

Speciálně upravený modul pro hendikepované osoby nebo pro lidi se sníženou hybností momentálně testuje břeclavská společnost Alcaplast v brněnské Fakultní nemocnici Brno na Interní gastroenterologické klinice.

Z gastroenterologické kliniky
8. dubna 2018 - 11:00

V čem spočívá jeho jedinečnost, prozradil generální ředitel Alcaplastu František Fabičovic. „Tento WC modul slouží jako instalační rám do zdi, na který se zavěsí toaletní mísa pro invalidy. Vyznačuje se hned několika specifickými vlastnostmi. Je osazený elektrickým lineárním pohonem, který umožňuje nastavovat výšku toalety v rozmezí až třiceti centimetrů,“ vysvětlil Fabičovic, jehož slova doplnil technik zkušebny Ivan Kučeřík.

„Zařízení má nosnost čtyři sta kilogramů. Což je výrazně více než u konkurence. Součástí modulu jsou také dvě sklopná madla s integrovaným  elektronickým ovládacím panelem.  S jeho pomocí lze toaletu posunovat nahoru a dolů při plném zatížení, ovládat splachování, nebo si v případě potřeby přivolat pomoc personálu nemocnice. Madla jsme museli konstruovat a zkoušet na dvě stě kilogramů,“ vylíčil Kučeřík, který na projektu spolupracuje s oddělením vývoje a výzkumu Tomáše Krista zhruba půl roku.

„Uložení panelu jsme promýšleli přesně tak, abychom co nejvíce ulehčili obsluhu WC, lidem hendikepovaným, starším a nemohoucím, nebo v nemocnicích pacientům po operacích kloubních implantátů,“ doplnil vedoucí úseku vývoje Krist.

Krištof Kintera na Krásném Dvoře

Modul má podle slov generálního ředitele zcela nově navrženou nosnou konstrukci i její posuvnou část. „Velkou pozornost jsme také věnovali způsobu uložení pohonu a elektrickému ovládání oplachu toalety. První reakce z testovacího provozu jsou velmi pozitivní, nicméně máme před sebou ještě dlouhou cestu, lemovanou mnoha zkouškami ve státní a interní zkušebně,“ usmíval se Fabičovic.

Brněnská nemocnice má pro dětské pacienty novinku

Slavnostní předání se uskuteční v pondělí 9. 4. 2018 za účasti ředitele FN Brno MUDr. Romana Krause, MBA, přednosty Interní gastroenterologické kliniky FN Brno MUDr. Jiřího Doliny, Ph.D., a ředitele fi Alca plast, s.r.o., Ing. Františka Fabičovice.


(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)