Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

V kostele Panny Marie na Chlumku v Luži zahraje soubor Chairé

V kostele Panny Marie na Chlumku v Luži zahraje soubor Chairé

Národní kulturní památka hostí jeden z koncertů festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. V poutním kostele na Chlumku vystoupí  soubor Chairé s Carmen Mayerovou.

Chairé
4. dubna 2018 - 11:30

Už sedmým rokem se jeden z koncertů festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč odehrává v jedinečném prostředí kostela Panny Marie na Chlumku v Luži. V neděli 8. dubna od 16 hodin zde v pořadu Píseň je touha vystoupí příbramský soubor historických nástrojů Chairé s herečkou Carmen Mayerovou.

Vokálně instrumentální soubor Chairé, výjimečný jak hudebním projevem, tak repertoárem, má už dnes zasloužené renomé doma i v cizině. Od svého vzniku v roce 1999 si programově udržuje líbezný, jindy vznešený ponor do jemné a jímavé anonymní, duchovní i lidové muziky, a to jak české, tak evropské. Oduševnělá poloha oné hudby pramení zajisté i z toho, že Chairé má v čele mimořádnou osobnost – svého zakladatele, všestranného znalce i hledače starých hudebních partů, vynikajícího multiinstrumentalistu i citlivého aranžéra Josefa Krčka.

V koncertním pořadu zazní písně české i evropské gotiky, renesance a lidové písně z období baroka a klasicismu, jejichž pojítkem je láska. „U koncertu došlo, s ohledem na onemocnění pana Alfreda Strejčka, k programové změně. Mluveného slova se zhostí herečka Carmen Mayerová,“ upozorňuje Lenka Frídlová z pořadatelského týmu skutečského festivalu.

Týden po Velikonocích tak mají festivaloví návštěvníci unikátní možnost dvojího prožitku. Atraktivní program mohou vyslechnout v prostředí poutního chrámu, který se letos zařadit do seznamu národních kulturních památek, tvořících nejvýznamnější součást kulturního bohatství země.

Cyklopecky Pardubického kraje začínají už na velikonoční neděli


Pardubickenovinky.cz informoval Matěj Zelinka za Městský úřad Skuteč.


(jv,pardubickenovinky.cz foto:mú)