Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Vedení kraje hodlá podpořit sportovní centra 20 miliony korun

Vedení kraje hodlá podpořit sportovní centra 20 miliony korun

Rada Středočeského kraje na svém dnešním jednání schválila pro financování sportovních center mládeže celkem 20 milionů korun.

Jedním z center je i ragbyový klub Rugby Club Říčany z.s.
16. ledna 2018 - 12:30

Rada Středočeského kraje na svém  jednání schválila pro financování sportovních center mládeže celkem 20 milionů korun. Tyto prostředky by mělo získat 23 sportovních center, které budou ve středočeském regionu zajišťovat přípravu talentovaných mladých sportovců ve věku sedm až dvacet let. Konečné slovo však budou mít v poskytnutí finančních prostředků zastupitelé, kterým rada doporučila částku ve výši 20 milionů korun schválit.

„Naším cílem je podpořit sportovní přípravu talentované mládeže prostřednictvím sportovních center mládeže zřízených u nestátních neziskových organizací. K vrcholovému sportu tak chceme přivést více dětí, protože právě sportování pomáhá ve formování jejich osobnosti, zodpovědnosti ke kolektivu, soudržnosti, fair play a soutěživosti. To vše jsou pozitivní vlastnosti, které mladá generace zúročí ve svém dalším životě,“ komentovala rozhodnutí rady hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), která návrh na poskytnutí peněz pro sportovní centra středočeským radním předložila.

Zároveň připomněla, že kraj má schválenu novou koncepci podpory Sportovních center mládeže na období 2017-2021, kterou schválil v první polovině loňského roku. Nově proto budou peníze směřovány formou individuálních dotací přímo do sportovních oddílů, klubů nebo tělovýchovných jednot, u kterých jsou sportovní centra zřízena.

„Výši finanční podpory jednotlivých sportovních center, která se pohybuje v rozmezí 480 tisíc až 2,1 milionu korun, už projednal a radě kraje doporučil Výbor pro tělovýchovu a sport i Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost,“ upřesnila hejtmanka s tím, že na rozdíl od roku 2017, kdy bylo finančně podpořeno v kraji 18 sportovních center, jich bude v roce 2018 o pět více, tj. 23. Centra budou působit v okresech Beroun, Kladno, Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha – východ a Příbram. Nejvíce finančních prostředků by měl získat spolek Hokejový klub Kladno, a to celkem 2,1 milionu korun.


Nově budou v roce 2018 podpořena následující sportovní centra: Tělocvičná jednota Kolín, Házená Mělník z. s., Volejbalový klub Benátky nad Jizerou z. s., Hokejový club Benátky nad Jizerou z. s. a Rosol Tennis Academy z. s.

„Podle nové koncepce je možné nová sportovní centra zřizovat pouze v olympijských sportovních odvětvích jako je atletika, badminton, basketbal, cyklistika, fotbal, hokej, moderní pětiboj, plavání, ragby, rychlostní kanoistika, volejbal a sportech uznaných Mezinárodním olympijským výborem, což je například florbal,“ připomněla hejtmanka Jermanová.

Žádost o peníze na svoji činnost budou moci jednotlivá sportovní centra podat prostřednictvím individuální finanční dotace. Splnit přitom budou muset pět podmínek pro její přidělení. V první řadě finanční pomoc od kraje nesmí být jejich jediným zdrojem příjmu, dále budou muset mít vypořádány veškeré finanční závazky a v kolektivních sportech budou účastníky první nebo druhé nejvyšší soutěže ČR. Zároveň musí mít zajištěny trenéry s příslušnými trenérskými licencemi a disponovat odpovídajícím tréninkovým zázemím.

Informaci přinesly webové stránky Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)