Svátek má: Luboš

Sport

Velikost textu:

Birell Grand Prix Praha startuje. Prahou poběží tisícovky závodníků

Birell Grand Prix Praha startuje. Prahou poběží tisícovky závodníků

Nejlepší vytrvalkyně současnosti míří do Prahy! Už v sobotu 9. září 2017 se na start Birell Grand Prix Praha postaví tři ze čtyř nejrychlejších žen na deset kilometrů v celé atletické historii.

reprezentantka Bahrajnu Violah Jepchumba a Keňanka Joyceline Jepkosgei
9. září 2017 - 07:52
Atletičtí fanoušci se mohou těšit na čtyřnásobnou světovou rekordmanku a členku RunCzech Racing týmu Joyceline Jepkosgei, noční Prahou poběží také reprezentantka Bahrajnu Violah Jepchumba a Fancy Chemutai z Keni. Mezi muži se na start postaví obhájce loňského prvenství Abraham Kipyatich a chybět nebudou ani nejrychlejší čeští závodníci, tedy Eva Vrabcová a Jiří Homoláč.

Tyto infomace a ještě další byly sděleny na prezentaci závodu v Hotelu Hilton pro média.

Prvnizpravy.cz &SportovniListy.cz byly na místě děje ...


Favoritky dvaadvacátého ročníku Birell Grand Prix Praha dobře vědí, jaké to je závodit v Praze. Joyciline Jepkosgei i Violah Jepchumba si vzájemný souboj vyzkoušely na dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha. Joyciline metu desátého kilometru protnula v čase 30:04, čímž vytvořila první ze čtyř světových rekordů toho dne, Violah za ní zaostala o pouhou vteřinu. Obě dvě atletky tak od překonání bájné půlhodinové hranice dělí doslova kousíček. A obě věří, že srazit z výsledného času oněch pár vteřin je v jejich silách.

"Jsem moc šťastná, že se můžu vrátit na místo, kde mé modlitby a roky tvrdé práce vyvrcholily čtyřmi světovými rekordy. Coby členka RunCzech Racing týmu chci i nadále lámat běžecké limity a doufám, že moje výkony lidi budou motivovat k pohybu a soutěžení," vzkazuje členka RunCzech Racing týmu Joyciline Jepkosgei. Keňskou šampionku i její rivalku nyní závodící v barvách Bahrajnu by podle předpokladů měla prohánět mladá Keňanka Fancy Chemutai, ta je s časem 30:23 zaběhnutým letos v červnu v nizozemském Appingedamu čtvrtou ženou historických tabulek. Za třemi favoritkami je dle osobních rekordů drobná mezera, ale bez šancí na dobré umístění nejsou ani Gladys Kimaina z Keni, Netsanet Gudeta z Etiopie nebo Kayoko Fukushi z Japonska.

Ani v mužském startovním poli nebudou chybět velká jména v čele se závodníky RunCzech Racing týmu. Obhájit svoje loňské vítězství bude jistě chtít Abraham Kipyatich, ten loni triumfoval ve svém osobním rekordu 27:40. Pod 28 minut by se mělo běžet i letos, tuto hranici světových časů už ve své kariéře zdolalo hned devět mužů, kteří se  postaví na start Birell Grand Prix Praha. Kromě Kipyatiche by se o nejvyšší příčky měl poprat pátý muž z londýnského mistrovství světa ze závodu na 10 000 metrů, Jemal Yimer Mekonnen z Etiopie. Své si bude chtít říct také člen RunCzech Racing týmu Bernard Kimeli a jeho jmenovec Mathew, ten závodí za přidruženou stáj RunCzech Racing Alumni.

I mezi muži se objeví závodníci z Japonska, zemi vycházejícího slunce budou reprezentovat například Tetsuya Yoroizaka nebo Kenta Murayama. Dobře známou tváří bude brazilský závodník Paulo Paula a evropské země budou reprezentovat například Jesper van der Wielen z Nizozemska nebo Sondre Nordstad Moen z Norska.

Zkrátka nepřijdou ani čeští fanoušci, Birell Grand Prix Praha totiž poběží ti nejlepší tuzemští vytrvalci v čele s Evou Vrabcovou-Nývltovou a na startovní čáře desetikilometrového závodu nebude chybět ani nejlepší český muž současnosti.

Birell Grand Prix Praha se na náměstí Republiky rozeběhne v sobotu 9. září 2017 v 19.30 hodin. O hodinu a půl dříve na stejném místě startuje adidas Běh pro ženy 5 km určený pouze pro zástupkyně něžného pohlaví. Závod v přímém přenosu odvysílá Česká televize, přenos startuje v 19.20 hodin.

SportovniListy.cz napsaly ...
(ps, RunCzech, Prvnizpravy.cz & SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)