Svátek má: Luboš

Sport

Velikost textu:

Keňanka Joyciline Jepkosgeiová proletěla Prahou za 29:43 minut

Keňanka Joyciline Jepkosgeiová proletěla Prahou za 29:43 minut

Nezapomenutelný zážitek nabídl dvaadvacátý ročník Birell Grand Prix Praha. Členka RunCzech Racing týmu Joyciline Jepkosgei jako první žena v historii zvládla silniční desítku pod půl hodiny. Časem 29:43 vytvořila Keňanka nový světový rekord.

Světová rekordmanka Keňanka Joyciline Jepkosgeiová proletěla Prahou za 29:43 minut
9. září 2017 - 23:21

Rekordmanka vylepšila svoje vlastní dosavadní světové maximum o 21 vteřin. Mužský souboj se nesl ve znamení duelu Keňanů jménem Kimeli. Více sil měl nakonec člen RunCzech Racing týmu Bernard, který v dechberoucím souboji v cílové rovince udolal Mathewa, ten běhá za záložní stáj RunCzech jménem Alumni. Bernard Kimeli finišoval v novém rekordu závodu 27:10. Zápolení českých běžců dopadlo podle očekávání, když ženám s časem 33:08 kralovala další členka RunCzech Racing týmu Eva Vrabcová-Nývltová. Mužský souboj pak ovládl Jiří Homoláč (30:14).

Prvnizpravy.cz & SportovniListy.cz byly na místě děje ...

Se světovými rekordy se v Praze poslední dobou roztrhl pytel. Joyciline Jepkosgei zaběhla čtyři během jednoho závodu v rámci dubnového Sportisimo 1/2Maratonu Praha a nyní přidala další. „Pořád tomu nemůžu uvěřit. Joyciline je prostě naprosto fantastická běžkyně, což dnes opět dokázala. A to, že Joyciline běhá za náš tým RunCzech Racing, je jen taková třešnička na dortu. Svůj díl na světovém rekordu však mají všichni, co se na závodě podílejí. Bez našeho organizačního týmu, dobrovolníků, institucí, partnerů a dalších a dalších by se dnešek nestal a já všem moc děkuji,“ vzkazuje prezident RunCzech běžecké ligy Carlo Capalbo.

Staronová světová rekordmanka Joyciline Jepkosgei rozdávala v cíli samý úsměv, jak je ostatně jejím dobrým zvykem.

"Jsem velmi šťastná, že jsem dneska zvítězila a podařilo se mi zaběhnout světový rekord. Celý závod nebyl vůbec jednoduchý, na rekord jsem běžela vlastně od začátku, což mi vážně dalo zabrat. Každopádně jsem velmi šťastná, že se mi to podařilo," říkala závodnice, která si dalším světovým rekordem v hodnotě 29:43 doběhla pro atletickou nesmrtelnost.

A kdyby se uznávaly světové rekordy i na pět kilometrů, byla by Joyciline Jepkosgei dokonce šestinásobnou světovou rekordmankou. Mezičas v polovině Birell Grand Prix Praha totiž protnula v čase 14:32, dosud žádná žena neběžela na silnici rychleji.

"Od prvních kilometrů šlo všechno podle plánu, lepší to snad ani být nemohlo. Jsem teď sice dost unavená, ale opravdu spokojená," dodala Jepkosgei. Šest vteřin za legendární půlhodinovou hranici potom doběhla druhá žena celkového pořadí, Fancy Chemutai z Keni finišovala v čase 30:06. Pro třetí místo si výkonem 30:25 doběhla reprezentantka Bahrajnu Violah Jepchumba.

Velmi rychle se běželo i mezi muži. První tři v cíli se kromě na stupně vítězů na Birell Grand Prix Praha postavili symbolicky také na první tři příčky letošních světových tabulek deset kilometrů. Strhující souboj závodníků v barvách RunCzech Bernarda Kimeliho a Mathewa Kimeliho pro sebe v náběhu na modrý cílový koberec rozhodl prvně jmenovaný, Bernard cílovou pásku proťal v čase 27:10, novém osobním maximu a v rekordu závodu.

"S časem jsem strašně moc spokojený. Vodiči závod rozeběhli trochu pomaleji, tak jsem nastoupil sám a běžel si svoje tempo. Poslední dva kilometry a souboj s Mathewem byly vážně strhující a jsem nadšený, že se mi nakonec v Praze podařilo zvítězit," radoval se vítěz. Mathew Kimeli cílem proběhl o pouhou vteřinu později (27:11), nejlepší trojici doplnil stájový kolega prvních dvou mužů a velké překvapení závodu, Rhonex Kipruto (27:13). Pod 28 minut běželo celkem osm mužů včetně Nora Sondre Nordstada Moena, ten si výkonem 27:55 doběhl pro osobní maximum a nejlepší evropský výkon letošního roku.

O pouhou jednu vteřinu za svým maximem z Birell Grand Prix Praha doběhla Eva Vrabcová-Nývltová. Přesto s časem 33:08 byla poměrně spokojená.  Za ní se seřadily Monika Hloušková (34:48) a Petra Kamínková (35:05).

Také mezi Čechy se naplnily papírové předpoklady, když si pro prvenství doběhl Jiří Homoláč.  Druhý v tuzemském souboji doběhl Vít Pavlišta (31:20), třetí potom Robert Míč (31:49).

Hlavnímu závodu, Birell Běhu na 10 km, předcházel pětikilometrový adidas Běh pro ženy. Ten v čase 17:56 ovládla Barbora Jíšová.

Praha 9. září   2017
Mezinárodní běžecký závod na 10 km Grand prix Praha

Muži: 1. B. Kimeli 27:10, 2. M. Kimeli 27:11, 3. R. Kipruto (všichni Keňa) 27:13, ...26. Homoláč (ČR) 30:14.
Ženy: 1. Jepkosgeiová 29:43 - světový rekord, 2. Chemutaiová (obě Keňa) 30:06, 3. Jepchumbaová (Bahrajn) 30:25, ...7. Vrabcová-Nývltová (ČR) 33:08.SportovniListy.cz napsaly ...


Zajímavosti před startem Birell Grand Prix Praha v sobotu 9. září 2017

Běh noční Prahou Birell Grand Prix Praha nabídl výkony světových parametrů

(ps, RunCzech, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)