Přitom ještě před časem, když se média žila aférkou o jeho mileneckém vztahu s mluvčí ministerstva Lejlou Abbásovou, nabízel Kocáb svou rezignaci sám od sebe.
Premiér Jan Fischer se s ním sešel, promluvil a rezignaci odmítl.
Nynější Kocábův postoj, kdy odmítá odejít z vlády, i když ho k tomu vyzvala Strana zelených, za kterou ve vládě sedí, spíše nasvědčuje tomu, že jeho dřívější nabídka odchodu byla sehraná - Kocáb zřejmě spoléhal na to, že Fischer rezignaci nepřijme.
Když nyní má odejít z vlády opravdu, nechce se mu. V úterý vzkázal, že si vše rozmyslí a počká na to, jak zareaguje ODS, která v tu dobu řešila, zda přes palubu hodí svého předsedu Mirka Topolánka. Nechce prý odcházet tak, aby Fischerovu vládu ohrozil.
Dnes už tvrdí, že demisi nepodá dříve, dokud se strany nesejdou k jednání, jak Fischerovu vládu obnovit.
"Nechci, aby se otázka mé demise stala dalším příspěvkem k destabilizaci politických poměrů v zemi. Takové riziko je nutné všemi dostupnými kroky odvrátit," prohlásil dnes Kocáb.
Zelení Kocába vyzvali k rezignaci proto, že k vládě Jana Fischera ztratili důvěru poté, co premiér ministerstvo pro životní prostředí svěřil do rukou ministra zemědělství Jakuba Šebesty, nominovaného za ČSSD.
Zelení se domnívali, že po rezignaci jejich ministra Jana Dusíka budou s premiérem o obsazení křesla nadále jednat. Ten ale nečekal na schůzku a řízením ministerstva rychle pověřil Šebestu.
(abb; foto: arch.)