Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

ABC: Americká obchodní válka tvrdě poškodí světovou ekonomiku!

ABC: Americká obchodní válka tvrdě poškodí světovou ekonomiku!

Podle nejnovějších prognóz Mezinárodního měnového fondu (MMF) připraví americká obchodní válka světovou ekonomiku o částku 1,52 bilionu dolarů, uvedly španělské noviny ABC.

Ilustrační foto
17. října 2018 - 07:05

Nicméně publikace uvádí, že z dlouhodobého hlediska největší škody utrpí právě Spojené státy největší škody.

Hlavním tématem výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu, které se konalo minulý týden na Bali, se podle španělských novin ABC stal protekcionismus. Ekonomové MMF zdůrazňují, že obchodní válka, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump, bude jedním z nejvýraznějších úderů mezinárodní ekonomice.

„Na obzoru se objevily mraky," uvedl hlavní ekonom IMF Maurice Obstfeld, který konstatoval postupné zhoršování světové ekonomiky.
 
Světová obchodní organizace například očekává, že pokud dojde na nejhorší scénář obchodních válek, světový trh se zmenší o 17% a světový HDP se sníží o 1,9%. To znamená, že mezinárodní ekonomika zažije ještě vážnější šoky než ty, kterými prošla koncem roku 2008 a celám rokem 2009.

Ekonomové varovali, že pokud nebude obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou zastavena, globální ekonomika ztratí asi 1,52 bilionu dolarů. To se přibližně rovná velikosti HDP Ruska nebo Španělska, uvádí se v novinách. Navíc obchodní válka v USA může „rozbít na třísky celé ekonomiky".

Navíc experti naznačují, že svět bude čelit důsledkům protekcionistické činnosti Trumpovy administrativy. To je způsobeno nejen možností zavedení nových cel, ale spíše skutečností, že účinek již existujících sazeb v roce 2018 byl poměrně úměrný. Zejména v roce 2019, podle Mezinárodního měnového fondu, bude mezinárodní obchod čelit vážným šokům z činností Trumpa.

 
Do konce roku Světová obchodní organizace opět přehodnotí prognózy světového obchodu na konci letošního roku, která budou odrážet všechna platná cla. Publikace uvádí, že v září tohoto roku byl očekávaný růst o 3,9%, což je o 0,5% méně, než se původně předpokládalo. Minulý týden však MMF snížila prognózu o dalších 0,2%.
 
ABC nicméně objasňuje, že zhoršení prognóz je způsobeno nejen obchodní válkou v USA, ale také nejistotou kolem Brexitu.
 
ABC se domnívá, že Čína v krátkodobém horizontu pocítí největší škody z obchodní války. Z dlouhodobého hlediska však Spojené státy budou nejvíce postihovat především odvetná cla.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.es, foto: arch.)