Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

ABC: Churchilovo nejtemnější tajemství - III. světová proti SSSR!

ABC: Churchilovo nejtemnější tajemství - III. světová proti SSSR!

Na konci druhé světové války se britský premiér Winston Churchill obával, že sovětská vojska po vítězství nad Německem budou i nadále pohybovat na západ Evropy, napsal španělský list ABC.

Winston Churchill
14. ledna 2018 - 04:20

Proto Spojené království vypracovalo operační plán s kódovým označením „Nemyslitelné", jehož cílem byla válka proti Sovětskému svazu. V rámci této operace britská armáda dokonce předpokládala „invazi do SSSR ve stylu Napoleona a Hitlera", uvedl článek.

Španělské noviny ABC, které se odvolávají na knihu „Nemyslitelná operace" od historika Jonathana Walkera, napsaly o „nejtemnějším tajemství" bývalého britského premiéra Winstona Churchilla. Jak vysvětluje tato publikace, toto tajemství spočívalo v tom, že vedoucí britské vlády plánoval třetí světovou válku proti Josefu Stalinovi.
 
Po pádu Berlína se Churchill se veřejně radoval, ale postup Rudé armády směrem k západní Evropě u něj vyvolával „agonii", uvedl článek. Kvůli vítězství SSSR byl znechucen, protože všechno se odehrálo na skutečnosti, že se Británie ocitnout v centru ostré konfrontace.
 
Na Jaltské konferenci v únoru 1945, jak se v článku píše, řekl: „Na jedné straně - velký ruský medvěd, na druhé straně - velký americký slon, a mezi nimi - britský chudý osel.“
 
Aby zabránil postupu medvěda poté, co Spojené státy opustily Evropu, Churchill přemýšlel o útoku na sovětské jednotky a návratu „ztracených území v Evropě".
 
Bývalý britský premiér varoval, že čas hraje proti němu. Věřil, že jakmile válka skončí, angloamerické síly provedou hromadnou demobilizaci, zatímco sovětské jednotky patřící k totalitnímu státu to největší pravděpodobností neučiní. Proto se obrátil na vedení USA a trval na tom, aby Washington opustil svoji pasivní pozici vůči komunistické hrozbě.
 
Plán, který navrhl kabinet ministrů Winstona Churchilla, byl nazván operace „Nemyslitelné". Objevil se jen pár týdnů po kapitulaci Německa. Hlavním úkolem byla invaze pod vedením USA do Polska, podporovaná rozbitou německou armádou. První ofenzíva by otevřela frontu od Hamburku na severu k Terstu na jihu za účasti 64 amerických divizí, 35 britských, 4 polských a 10 německých. Kromě toho bylo při útoku plánováno použití více než 6,7 tisíc stíhaček a téměř 2,5 tisíc bombardérů.
 
Podle výpočtů ideologických inspirátorů tohoto plánu, SSSR mohl postavit proti západním silám 264 divizí, včetně 36 obrněných, 9380 stíhaček a  3380 bombardérů. Jak je uvedeno v článku Moskvě během války ukázala, že její silou je „nevyčerpatelný“ počet vojáků, ale její slabinou byl nedostatek zbraní a střeliva pro takový počet vojáků. Výsledkem bylo „množství versus kvalita", zdůraznila publikace.

 
Další slabinou SSSR byla závislost Moskvy na Západě ohledně leteckého paliva a dalších strategicky důležitých materiálů, jako jsou měď a slitiny železa. K tomu musí být přidán údajný nedostatek strategických bombardérů, stejně jako neustálé čistky ve vedení sovětských vzdušných sil.
 
Operace měla začít s tankovou bitvou ve velkém měřítku, a pokud bude úspěšná, západní mocnosti měla se zakončit, podle tvrzení britské armády, „invazí do SSSR ve stylu Napoleona a Hitlera“.

 
Ale nakonec se od tohoto, podle Churchilla „dlouhodobého a drahého plánu", vojenské kampaně upustilo.
 
Jak ABC poznamenal, informace o operaci „Nemyslitelné" a všechno, co se jí týkalo, byly dlouho uchovávány v nejpřísnějším tajemství. Koneckonců, pokud by byl uveden do života, znamenalo by to začátek třetí světové války. V červenci 1945 byl v Británii Churchill poražen v parlamentních volbách. K moci přicházely příznivci míru, nebo přinejmenším politici, méně ochotni rozpoutat třetí světovou. Toto nakonec ukončilo možnost uskutečnit operaci „Nemyslitelné".

Nicméně i pro současnou konzervativní vládu Velké Británie je Rusko stále "největším nebezpečím" a kráčí zdatně v čele zemí, které rozpoutávají novou studenou válku.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.es, foto: arch.)