Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

ABC: Protiruské sankce oslabily pozici Trumpa na světové scéně!

ABC: Protiruské sankce oslabily pozici Trumpa na světové scéně!

Podpis zákona o sankcích proti Rusku oslabil pozici prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa na mezinárodní scéně, napsala komentátorka ABC Stephanie Marchová.

Donald Trump, prezident USA
4.srpen 2017 - 04:20

Podle ní dokument ukazuje, že americký vůdce nemůže zmírnit omezující opatření bez souhlasu Kongresu, a zbavuje ho schopností řídit zahraniční politiku země.

Ihned poté, co byl podepsán zákon prezident zkritizoval dokument a nazval jej „vadným“. Ve skutečnosti však Trumpovi nic jiného nezbývalo, upozornila Marchová. Nemohl si dovolit návrh zákona vetovat, protože by Kongres pravděpodobně jeho veto přehlasovat.

Trump: Za zhoršení vztahů s Ruskem můžete poděkovat Kongresu!

Kromě toho odmítnutí podepsat by mělo pro prezidenta negativní důsledky: na pozadí obvinění šéfa Bílého domu ze „vztahů s Ruskem“, by takové rozhodnutí mohlo být vnímáno jako pokus Trumpa podpořit Moskvu, dodala autorka článku.

Jak uvedl komentátor německé televize NTV24, momentálně se tím vyřešila jedna otázek – v čí rukou je dnes moc ve Washingtonu? A zároveň odpověděl při záběru Bílého domu na pozadí: „V tomto boji moc se očividně ukázal vítěz, a nesedí v domě za mými zády.“

Trumpem podepsaný zákon zavádí nový balíček protiruských sankcí, a poskytuje Kongresu poslední slovo v této věci. Dokument také dává sílu zákona sankcím, které byly uplatněny na základě dekretů prezidenta Baracka Obamy. Tyto podmínky značně komplikují jakékoliv vyhlídky na zrušení sankčních opatření proti Moskvě.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.net.au, foto: arch.)