Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

AC: Svět už nepotřebuje „americkou demokracii“!

AC: Svět už nepotřebuje „americkou demokracii“!

Trumpova iniciativa v oblasti jaderného odzbrojení Severní Koreje je ohrožena, smlouva INF se rozpadá a Američané budou muset poslouchat příští dva roky o starých hříších prezidenta, které se staly dlouho předtím, než se posadil na své židli.

Patrick Buchanan, americký politik a publicista
14. prosince 2018 - 10:15

Podle politika a novinářea Patrick Buchanana v článku na The American Conservative, se Spojené státy proměnily na směšnou nimrající se zemi v drobnostech, zatímco poptávka po rozmanitosti, na kterou byla vždy Amerika hrdá, je v dnešním světě bezvýznamná.

Sociální sítě, kabelová televize a obrovské stádo „mluvících hlav" se budou v příštích dvou letech zabývat nepřetržitě promýváním Trumpových kostí a diskusemi o jeho hříších, které se staly dlouho předtím, než se stal prezidentem Spojených států. Podle amerického politika a publicisty Patricka Buchanana nebezpečí této situace spočívá v tom, že celý svět, který sleduje, jak je velká republika posedlá hanobením jiného prezidenta, si myslí, že může udělat totéž.

Jak píše Buchanan, jedním z důvodů, proč se snižuje demokracie v celém světě, je to, že Spojené státy, její hodnoty a příklad se stále více podobají předválečné Francii třetí republiky. Demokracie navíc ztratila svůj monopol na mocný stát a prosperující národ.

 
Čína prokázala budoucím vládám, že je možné se stát supervelmocí s režimem jedné strany a že demokracie vůbec není nepostradatelnou podmínkou hospodářského pokroku. Nacionalista Vladimir Putin prokázal, jak se supervelmoc, která se rozpadla na prach, může zvednout z popela a požadovat řádný respekt a obdiv. Recep Erdogan, po pokusu o státní převrat, provedl rozsáhlou čistku vlády a armády, ale je stále velmi srdečně přijímán ve světových hlavních městech.
 
Současná generace Američanů tvrdí, že síla Spojených států je v rozmanitosti, ale podle Buchanana se zdá být správnější říci, že svět se pohybuje od nadnárodního ke kmenovému, od diverzity k etnonacionalismu, ze něhož vznikly národy.
 
„Poptávka po rozmanitosti, kterou je naše demokracie, je malá. Copak existuje nejméně jedna země ve Starém světě, která slouží více migrantům z Magrebu, černé Afriky nebo Středního východu?“ klade otázku Buchanan.

Jak americký publicista uzavírá, Amerika dnes riskuje likvidaci smlouvy Ronalda Reagana, která zakázala Spojeným státům a SSSR mít jaderné rakety s rozsahem 550 až 5500 kilometrů, iniciativa prezidenta Trumpa o jaderném odzbrojení Severní Koreje je rovněž atakována, ale pro příští dva letech jsou Američané odsouzeni poslouchat, jestli úplatek za mlčení je dostatečný podklad pro impeachment a v jakém přesném okamžiku Michael Cohen přestal diskutovat o plánech svého šéfa s Rusy na vybudování Trumpovy věže v Moskvě.
 
„V tomto ďábelsky vážném světě jsme se stali směšnou zemí, nimráme se v drobnostech," uzavírá Patrick Buchanan.

(kou, prvnizpravy.cz, theamericanconservative.com, foto: arch.)