Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: Jaro rozkvete mrtvolami

Afghánistán: Jaro rozkvete mrtvolami

Oteplení, více slunce a rozkvétající stráně. Tak přichází jaro. Ale v Afghánistánech to znamená, že po zimním mírném útlumu opět zabíjení rozkvete ve velkém, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Ilustrační foto
20. března 2019 - 11:05

Bigotní islamistické hnutí Tálibán se má čile k světu.Víkendové zprávy (17.3.2019) z této země byly pochmurné. V různých částech země probíhají těžké střety. Zvláště v jižní a západní části země.

U turkmenské hranice

Např. v pohraniční provincii Bádghís na severozápadě země Tálibán napadal základny vládních sil v oblasti u hranice s Turkmenistánem.

Úřady potvrdily, že uprchlo ze své základny více než tucet příslušníků bezpečnostních složek do sousední oblasti mezi Afghánistánem a Turkmenistánem, a kolem 20 afghánských vojáků bylo zabito. Pro útěchu dodaly, že Tálibán také utrpěl těžké ztráty.

Agentura Reuters psala též o bojích v sousední provincii Fárjáb.

V pondělí (18.3.2019) média přinesla ještě horší informace: Několik stovek afghánských pracovníků, kteří jsou součástí pohraniční policie ministerstva vnitra, se mělo v sobotu pokusit utéct ze svých stanovišť do sousedního Turkmenistánu, ale nebylo jim to umožněno. Přibližně 50 afghánských pohraničních policistů se vzdalo, zatímco zbývajících 50 bojovalo v okrese Bala Murghab, kde hrozí, že nad okresem převezmou partyzáni kontrolu. Bala Murghab je nejlidnatější okres provincie.

Ani ne před týdnem předtím padlo 20 afghánských vojáků a asi 20 bylo zajato.

Aby nepříjemných zpráv nebylo málo, rozhořčení příbuzní zabitého vojáka se obrátili na ministerstvo obrany, jak je možné, že jejich syna (24 let) - vojáka národní armády údajně zabili v provincii Bádghis a domů k rodině byla dopravena rakev s jiným tělem.

Tálibán v některých oblastech tvrdě zvyšuje tlak, aby upoutal pozornost médií a obyvatel Afghánistánu. Podobné propagační velké útoky na lidnaté okresy a velká města probíhají v posledních letech každoročně. Kromě toho po celém Afghánistánu dochází denně k několika menším útokům a přepadům.

Tálibán nemá sílu zvítězit, ale afghánské bezpečnostní síly také ne. Proto probíhají mírová jednání.


Civilní oběti jako samozřejmost

V provincii Paktíja (na hranici s Pákistánem) koncem uplynulého týdne úřadům vyčítalo místní obyvatelstvo smrt 5 civilistů při operaci afghánských sil. Úřady uvedly, že oběti pracovaly pokojně na svých polích.

O týden dříve Afganistan Times informoval o smrti 13 civilistů v provincii Ghazní. Vojenský vrtulník zaútočil na minibus. Zda šlo o afghánský nebo americký stroj místní lidé nedokázali určit.

V oblastech kde operují nebo se jen krátce zdržují Tálibánci, se každý může stát lehce „podezřelým“. Civilisté i Tálibánci používají k přesunu civilních aut a motocyklů, takže fatální omyly při útocích nejsou vzácností. Když se objeví vrtulník nebo letadlo zmizí Tálibové v domech mezi civilisty.

Množí se protesty obyvatel. Např. v severní provincii Kundúz se shromáždili někteří obyvatelé ve městě Kundúz a vyzvali bojující strany, aby konečně vyhlásily příměří.

Město Kundúz dvakrát za poslední čtyři roky obsadili Tálibánci. Kundúz se stal celosvětově slavným, když při jednom obsazení města Tálibánci, americký bitevní letoun AC-130 při poskytování podpory afghánským vládním silám omylem rozstřílel nemocnici Lékařů bez hranic.

„Jsme unavení válkou. Nechceme, aby lidé byli zabíjeni, a nechceme, aby se naši synové stali sirotky nebo aby se z manželek staly vdovy, “ řekl Shirzai, jeden z obyvatel Kundúzu pro zpravodajství tolonews.com.Vládní smysl pro humor

Afghánský prezident Ashraf Ghaní před týdnem nařídil afghánským silám přísná opatření, aby zabránily civilním obětem v jejich operacích.

Zní to hezky, jenže to samé říkal Ghaní několikrát i loni, kdy počet civilních obětí stoupl zatím na nejvyšší úroveň od začátku bojů.

Také ministerstvo vnitra chce zlepšit situaci: „Nové vedení ministerstva vnitra má účinné a komplexní plány týkající se vymáhání práva, boje proti zločinu, drogám a proti teroru,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Nusrat Rahimi.

Realita? Jeden ze šéfů bezpečnostních sil v okrese Arghandab v provincii Kandahár v sobotu večer (16.3.2019) byl zabit při výbuchu, a s ním ještě jeden policejní velitel a dva civilisté. Místní úředníci potvrdili, že šlo o klasickou explozi výbušniny.

Účinné a komplexní plány pro boj se zločinem a terorem jsou jistě vidět i z toho, že předtím, v provincii Ghost byl zastřelen místní TV novinář. Dva muži na motorce prostříleli na jeho auto. Necelý týden předtím v jižní provincii Helmand byl zraněn novinář, když vybuchla bomba připevněná k jeho autu.

Obchodníci a směnárníci si stěžují, že se zvýšil během posledních měsíců počet únosů kvůli výkupnému. Např. k více než deseti případům došlo v posledních třech měsících. Protestovali kvůli tomu v minulých dnech v hlavním městě Kábulu.

Proto prohlášení prezidenta a vládních činitelů lze označit za vládní humor.

S jarní ofenzivou Tálibánu co nerozbombarduje americké letectvo to afghánské bezpečnostní síly horko těžko uválejí. Vládní perspektivy jsou bohužel neveselé.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)