Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

AFP: Místopředseda Bundestagu žádá vyhoštění velvyslance USA!

AFP: Místopředseda Bundestagu žádá vyhoštění velvyslance USA!

Wolfgang Kubicki prohlásil, že se velvyslanec Richard Grenell „se chová jako vysoký komisař okupačních úřadů".

Richard Grenell, velvyslanec USA v Berlíně
20. března 2019 - 10:15

Místopředseda německého Bundestagu, Wolfgang Kubicki, tvrdě kritizoval amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella a požadoval, aby ho vláda okamžitě prohlásila za „personu non grata“.

Řekl to v rozhovoru s agenturou Agence France-Presse, který citovala agentura TASS.

„Každý, kdo se jako americký diplomat chová jako vysoký komisař okupačních úřadů, musí pochopit, že naše tolerance má limity,“ řekl politik, který je také místopředsedou opoziční Svobodné demokratické strany. Podle něj „nelze tolerovat“ pokusy Grenella zasahovat do politiky suverénního státu.


V polovině ledna 2019 poslal Grenell německým firmám dopisy, v nichž vyhrožoval možností zavedení restriktivních opatření ve vztazích s Washingtonem kvůli podpoře výstavby plynovodu „Nord Stream-2“. V nich diplomat zdůraznil, že jejich účast na projektu „může znamenat uvalení sankcí".

Kromě toho opakovaně kritizoval orgány Spolkové republiky Německo za to, že výdaje na obranu nezvýšily na 2% HDP. Stejně tak tlumočil temné vyhrůžky ohledně spolupráce Německa s čínskou firmou Huawei s tím, že zpravodajské služby USA omezí nebo dokonce přeruší spolupráci a německými službami.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, afp.com, foto: arch.)