Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Agent Skripal chtěl zpět do Ruska, Britové mu ale vystavili stopku

Agent Skripal chtěl zpět do Ruska, Britové mu ale vystavili stopku

Sergej Skripal, dvojitý agent, naposledy britský, uvažoval o návratu do Ruska, o jeho záměru  informoval BBC jeho přítel Vladimir Timoškov.

Ilustrační foto
29. března 2018 - 06:20

Jak sdělil Vladimir Timoškov Sergej Skripal napsal dopis Vladimiru Putinovi, kde lituje svého špehování proti Rusku a chce se vrátit do Ruska, aby navštívil svou rodinu.

V roce 2006 byl plukovník Skripal uvězněn Rusy za prodej ruského tajemství britské zahraniční rozvědce MI6 a v roce 2010 v rámci výměny zadržených špionů mu bylo umožněno odejít do Velké Británie, usadil se v Salisbury.

„Říká se, že je v kritickém stavu se svou dcerou Julií, tři týdny poté, co byl otráven smrtící látkou Novičok.  Nevíme jestli je to pravda, protože to člověk pouze slyší, ale nevidí žádného z obou "pacientů",“ píše von Freemn na blogu Schall und Rauch.

Útok vyvolal diplomatickou krizi mezi Ruskem a Velkou Británií, pomocí níž chce premiérka Theresa Mayová odvrátit pozornost od svých politických problémů.

Timoškov se znal se Skripalem od školních let, znal plukovníka Skripala (66), ale ne jako zrádce, vždyť složil  přísahu Sovětskému svazu.

"Mnoho lidí se mu vyhýbalo a jeho spolužáci cítili, že zradil vlasti," řekl Timoškov pro  BBC. "Volal mi v roce 2012. Hovořili jsme spolu asi půl hodiny, zavolal mě z Londýna."

„On popíral, že je zrádce …řekl mi, že napsal Vladimiru Putinovi, že chce milost a že chce navštívit Rusko, svou  matku, bratra a další příbuzné žijící v Rusku," dodal Timoškov.

Tato nová zpráva o přání bývalého špióna odjet zpět do Ruska zcela mění motiv činu, protože by bylo v zájmu Britů zabránit návratu, neboť Skripal by mohl Rusy informovat o britské zpravodajské službě.

Jak známí kriministé vyšetřují případy vraždy: Existují tři důležité faktory, které sledují. Motiv, příležitost a prostředky.

Rakousko potvrzuje, že žádné důkazy proti Rusku neexistují!!

Kdo měl důvod k útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala?
Jak to teď vypadá, britská tajná služba a ne ruská. Skripal měl premiérem Medveděvem v roce 2010 povoleno opustit Rusko. Rusové proto neměli žádný zájem na jeho smrti, ale až Britové.

Moskva neměla důvod k takovému činu, protože k činu došlo krátce před ruskými prezidentskými volbami. Skandál by vůbec nebyl v zájmu ruské vlády. Ale ve velkém zájmu Západu poškodit kandidáta Putina.

Kdo měl příležitost k atentátu?
Dokonce i Britové, Skripalovi žili v Salisbury pod dohledem MI6. Rusové by museli cestovat s toxinem v zavazadlech, s rizikem, že bude objeven na celnici.

Kdo měl prostředky pro útok?
Britové, protože laboratoř chemických zbraní britské armády v Porto Downu, která může produkovat nervový jed, se nachází v blízkosti Salisbury. Novičok mohl existovat během sovětské éry, ale ne o 30 let později v Ruské federaci.

Kromě toho se neurotoxin nevyráběl v Rusku, ale tehdy v Uzbekistánu a Američané si ho odvezli po perestrojce.

Proč premiérka Mayová zvolila výraz „Novičok“ ve svém projevu, a ne slovo „Foliant“, protože to je skutečný název programu Sovětského svazu, když se v roce 1970 začala  testovat  nová třída chemických zbraní?

Korwin-Mikke: Proč by Rusové zabíjeli Skripala? Stojí za tím CIA!

Když byly vědci požádáni v Porton Down Deutsche Welle o rozhovor, jak to že věděli tak rychle že jde o nervový jed „Novičok“ a když byl ministr zahraničí Boris Johnson také dotázán, tak odpověděl podle vzoru laboratoře:

„Jsem si jistý, o tom není pochyb,“ odpověděl Johnson.

Pokud je svědectví pana Johnsona správné a laboratoř Portonu Down má ve svém držení vzorek "Novičoku", tak odkud pochází? Od koho dostáváte tento toxin? Vyrobili jste si ho sami?

„Takže existuje mnoho dalších velmi podezřelých skutečností, které poukazují na britský útok a vyvolávají naprosto legitimní otázky, které úplně zpochybňují, že Rusové stojí za otravou. Pro mě to je jasně vytvořená falešná kauza, jak představit Rusy jako největší zlo,“ píše von Freeman.
 
„To, co mi opravdu nahání strach, a to navzdory skutečnosti, že vyšetřovatelé asi vědí, jak byl Skripal a jeho dcera otráveni  a kde byli otráveni, tak řada západních zemí tento incident vzalo jako záminku pro koordinované vyhoštění diplomatů v takové síle, které nebylo ani v době studené války. Jedná se o velmi neobvyklou a velmi nebezpečnou dobu,“ dodává von Freeman.


(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,foto:arch.)