Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Al-Quds Al-Arabi: Amerika vždy potřebuje vnějšího nepřítele

Al-Quds Al-Arabi: Amerika vždy potřebuje vnějšího nepřítele

Od nepaměti je přítomnost vnějšího nepřítele strategickou nutností, protože lidi může spojit pouze vnější hrozba.

Donald Trump a Vladimir Putin
5. dubna 2018 - 07:23

Vnější nepřítel je strategickou nutností, kterou Machiavelli popsal ve své slavné knize "Vladař". V něm poradil místnímu italskému vládci, aby vytvořil vnějšího nepřítele, protože lidi může spojit pouze vnější hrozba. A jak píše Al-Quds Al-Arabi, státy od té doby vytvářely své nepřátele jak z důvodu sjednocení lidí v zemi, tak pro nasměrování jejich pozornosti do zahraničí.

Jak píše autor, západní média během studené války démonizovala komunismus a vylíčila ho jako nepřítele, proti němuž musí bojovat všechny západní národy, proti tzv. rudé hrozbě. Ale poté, co se rozpadl Sovětský svaz, média začala směřovat proti „zelené hrozbě“, tj. Islámskému státu, hrozbu komunismu nahradil islamismus.

Chtějí USA diplomaticky vycouvat z kolosálního průšvihu "Skripal"?

Avšak poté, co začala mizet islámská hrozba, bylo nutné vytvořit nového vnějšího. Když se Rusko pod vedením Putina, začalo vracet na mezinárodní scénu a soutěžit se Západem ve více než jednom směru, tak nové ruské vedení bylo vnímáno jako takový vnější nepřítel.

Jak se píše v článku, Amerika nemůže žít bez vnějšího nepřítele,  nesmíme však zapomínat, že Rusko, podle nové vojenské doktríny uvádí, že hlavním nepřítelem Ruska je Amerika. Jinými slovy, Rusko opět začalo démonizovat západního nepřítele, aby se spojili lidé v zemi.

Můžeme tak pohlížet na kolektivní trest americko-evropské části proti Rusku a vyhoštění více než 140 ruských diplomatů z více než 16 zemí za pokus otrávit ruského špiona v Británii? Rusové se obávají návratu studené války v nové podobě. Bude Rusko v příštích desetiletích novým nepřítelem Západu nebo to bude Čína?


(rp,prvnizpravy.cz,Al-Quds Al-Arab,foto:arch.)