Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Americká média se bojí „uranového skandálu" Clintonové jako ohně!

Americká média se bojí „uranového skandálu" Clintonové jako ohně!

Od výskytu informací, že bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová je zapojena do „uranové dohody" s Ruskem, žádný přední americký televizní kanál nevěnoval ani minutu tomuto problému, uvedl Fox News.

Ilustrační foto
24. října 2017 - 04:20

Podle kanálu toto téma totiž uštědřuje vážnou ránu rozvinutému skandálu o „Trumpových vazbách s Ruskem", a proto je nevýhodné ho mediálně pokrýt. (Jedná se o dohodu s ruským Rosatomem, podle něhož ruská firma získala kontrolu nad pětinou amerického uranu - pozn. red.)

Hillary Clintonová, bývalá americká kandidátka na prezidentský úřad: Zdá se mi, že se jedná o tentýž nesmysl, který se táhne mnoho let. Nikdo v tomto případě neposkytl přesvědčivé důkazy. Trump a jeho spojenci, včetně Fox News, jsou velmi dobří, když rozptylují pozornost.

Moderátoři Fox News: Ach, tak říkáte Fox News! A co další média? Od zveřejnění těchto informací v úterý strávily ABC, CBS a NBC celkem nula minut pokrývající dohodu. Máme k tomu pěknou grafiku - vše jsou jednoduché nuly.


Dan Gainor z Centra pro mediální studia nás kontaktuje. Dane, děkujeme. Fox chtěla vyprávět příběh o tom, co se stalo v roce 2010, kdy se stala ministryní zahraničí, o Clintonově nadaci, o penězích, a zdá se, že o pochybných dohodách. Nikdo jiný než my o tom nechce mluvit. Proč je to tak?

Dan Gainor, místopředseda Centra pro mediální studia: Mohl byste nazývat tento případ uranovým skandálem, protože média s tím zacházejí, jako by vyzařovalo radiaci. Tohoto se nechtějí dotýkat. Jak jste řekli, je to pochybný podnik, a to je stále jemně řečeno. Takže vidíme The Hill, který hovoří o milionech dolarů, které by potenciálně mohly jít do Clintonové nadace, a o dohodě 500 000 dolarů mezi bývalým prezidentem Billem Clintonem a Ruskem. Média se nechtějí této záležitostí dotýkat, protože to odporuje tomu, o čem chtějí mluvit.

Fox: Říkáte, že to odporuje tomu, o čem chtějí mluvit, ale faktem je, že stejní politici, kteří zkoumají vztahy administrativy s Ruskem ... proč by neměli alespoň tuto záležitost posoudit? Stačí začít o tom mluvit! Netvrdíme, že fond na něco může, říkáme: „Možná se na tuto záležitost podíváte?"

Dan Gainor: Podívejte se na to, jak média pokrývají „ruský případ". Během celého léta se večerní zprávy ABC, CBS a NBC zabývaly ruským skandálem 415 minutami a 94 procent z nich o tom hovořilo v negativním světle. Takže, když jsme se pustili do předmětu, který vystavuje Trumpa v příznivém světle, ve skutečnosti jsme ukázali prstem na jednoho z kandidátů na prezidenta, zamíchaného do ruského skandálu. Není to o Trumpovi, ale o Hillary, a o ní nechtějí mluvit.


Fox: Pokud jde o to, o čem jste mluvil: Politico provedl průzkum, který ukázal, že lidé přemýšlejí o tom, proč tolik poklesla důvěra v média, která prezident Trump nazývá „falešnými zprávami". Postatou je, že lidé mají pocit, že to všechno je fikce. Podívejte se na dotaz Politico: „Fabrikují největší media zprávy o prezidentovi Trumpovi?" 46 procent Američanů se domnívá, že je tomu tak. Pokud přidáte toto číslo k počtu nejistých, získáte téměř 60 procent Američanů, kteří říkají: „Zdá se, že mi vykládají falešné zprávy."

Dan Gainor: Celkově problém není jen ve vymyšlených zprávách, jako článek The Washington Postu o pronikání Rusů do energetických sítí. Nejde jen o tyto zprávy: problém spočívá v zamlčování. Takovými tématy (jako uranová dohoda) se zabývat nebudou.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: repro fox news)