Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

Americká rozvědka uvedla, že se Rusko vyrovnává se sankcemi!

Americká rozvědka uvedla, že se Rusko vyrovnává se sankcemi!

Ředitel amerického Národního zpravodajství Daniel Coats sdělil, že se Rusko vyrovnává se současnými sankcemi. Uvedl to ve své zprávě o hodnocení globálních hrozeb pro Spojené státy.

Daniel Coats, šéf Národní zpravodajské služby USA
8. března 2018 - 10:15

„Rusko bude i nadále pracovat na oslabení jednoty Západu v otázkách sankcí a podpory Kyjevu, ale Kreml se vyrovná se sankcemi ve své současné podobě," sdělil Coats.

Ze zprávy vyplývá, že se z Ruska letos očekávají „smělejší a devastující“ kybernetické operace, „ruské zpravodajské a bezpečnostní služby budou nadále zkoušet kritickou infrastrukturu Spojených států a jejich spojenců, stejně jako k útočit na Spojené státy, NATO a jeho spojence informacemi o americké politice.“

Forbes: Proč se Rusko nezhroutilo pod tlakem západních sankcí?

Během nového funkčního období prezidenta se Vladimír Putin bude opírat o „agresivní a oportunistickou" zahraniční politiku, která ovlivní události mimo hranice Ruska, varoval vedoucí  americké národní rozvědky.

Coats očekává, že Moskva bude usilovat o spolupráci s USA, kde to může podporovat její zájmy a zároveň s tím využívat „rozličnou agresivní taktiku“, aby posílila svoji pozici velmoci, oslabovat USA a oslabovat euroatlantickou jednotu.

Dále se poznamenalo, že Rusko bude nadále modernizovat své jaderné zbraně.

Seznam nových sankcí proti Rusku může být zveřejněn příští týden, dodal Coats během slyšení v Senátu.


V Rusku byla americká politika sankcí opakovaně charakterizována jako přihlouplá a bezperspetivní. Vladimír Putin označil omezující opatření za znamení slabosti a neschopnosti. Ruský prezident rovněž poznamenal, že jde o „velmi starý" a nelegitimní způsob, jak omezit obranný potenciál země. V nedávné zprávě Federálního shromáždění Putin zdůraznil, že Rusko se nechystá na nikoho zaútočit.

(kou, prvnizpravy.cz, armed-services.senate.gov, foto: arch.)