Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Americké alibi „Není pochyb o tom, že Írán je hrozbou“

Americké alibi „Není pochyb o tom, že Írán je hrozbou“

Írán v pondělí oznámil, že poruší jadernou dohodu z roku 2015, kterou podepsal se Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Německem, Francií, Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Americká letdlová loď
19. června 2019 - 06:20

Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrouz Kamalvandi prohlásil, že Írán bude během několika dnů skladovat více obohaceného uranu ze svých jaderných elektráren, než je povoleno na základě dohody, známé jako Společný komplexní akční plán (JCPOA).

Kamalvandi také prohlásil, že Írán neporuší smlouvu, pokud Británie, Francie, Německo a celá Evropská unie naváže na sliby, že Írán najde způsoby, jak obejít americké ekonomické sankce. Trumpova administrativa v minulém roce uložila sankce proti Íránu a argumentovala tím, že JCPOA by měla být znovu projednána a učiněna mnohem přísnější pro Írán, přestože všechny strany potvrdily, že Írán neporušil podmínky dohody. Sankce proti Íránu mají vážný dopad na íránské hospodářství, zejména na jeho schopnost vyvážet ropu a dovážet léky zachraňující život.„Myslím, že se tady teď díváme na nějakou hru, Írán již dříve uvedl, že bude dělat věci v rozporu s JCPOA, pokud bude vyprovokován. Nevidím, jak by někdo, kdo sleduje tuto situaci, nemohl říci, že Írán nebyl vyprovokován,“ řekl plukovník Larry Wilkerson v rozhovoru s Gregem Wilpertem pro Real News Network, „ Írán doufá, že Spojené státy buď uvolní určité  sankce nebo spíše doufají, že Evropané budou mít odvahu - morální a politickou odvahu - a prosadí to, co řeknou, že budou dělat, kolem sankcí USA. Ať už se jedná o nový systém finančních transakcí nebo cokoliv jiného, Evropané musí růst a stát se nezávislým subjektem, pokud budou dělat to co chtějí,  aby tato jaderná dohoda zůstala naživu.“

Plukovník Larry Wilkerson je bývalý šéf štábu amerického ministra zahraničí Colina Powella a nyní je profesorem na vysoké škole pro vládu a veřejnou politiku na vysoké škole William a Marie.

Přístup Trumpovy administrativy k Íránu, od sankcí k nedávné propagandě kolem útoků na tankery, udělal „tolik škod na transatlantických vztazích“, tak jak to učinila Bushova administrativa během invaze do Iráku, vysvětlil Wilkerson.

„Kdybychom nějakým způsobem pokračovali v boji s Íránem, ať už masivní bombardovací kampaní nebo následnou invazí, nebo čímkoliv jiným, myslím, že byste uviděli přerušenou transatlantickou linii,“ řekl Wilkerson, „tak to je vážná situace, do  které jsme se nyní dostali s Německem, Francií, Anglií a tak dále. Nevidím ani Anglii, že by do toho konfliktu šla. “


Wilkerson poznamenal, že rétorika ministra zahraničí Mika Pompea o Íránu je kopií rétoriky viceprezidenta Dicka Cheneyho o Iráku vedoucí válce („Není pochyb o tom, že Saddam má nyní zbraně hromadného ničení,“ prohlásil Cheney v roce 2002), Pompeo dokonce použil stejné fráze a řekl: „Není pochyb o tom, že Írán je hrozbou.

„Není pochyb o tom, že Írán je zodpovědný za všechny druhy provokací - střelbu na tankery, válku v Jemenu a tak dále. Takže kdybych byl Írán a já přitom nemám v srdci žádnou lásku k íránskému vedení - ale kdybych byl Írán a myslel jsme racionálně, tak bych myslím udělal přesně to samé, “ zdůraznil Wilkerson a pokračoval, „ohrožoval bych vás nejúčinnější zbraní, kterou mám a to je potenciál vyvinout jadernou zbraň."

(rp,prvnizpravy.cz,realnews,foto:arch.)