Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Americký generál: Čekám ruskou odvetu!

Americký generál: Čekám ruskou odvetu!

Velitel US Marine Corps generál Robert Kneller očekává „demarše a další kroky ze strany Ruska“ v souvislosti s plánovaným letošním podzimním cvičením NATO „Trident Juncture - 2018“.

Ilustrační foto
8. března 2018 - 07:20

Na téma cvičení Trident Juncture – 2018 promluvil generál Robert Kneller před výborem sněmovny reprezentantů Kongresu USA.

„Letos na podzim, v říjnu, budou rozsáhlé manévry NATO, které budou největším obojživelným cvičením od konce studené války. Cvičení Trident Juncture – 2018 se zúčastní kolem 45.000 vojáků ze zemí NATO, desítky lodí a letadel, které budou provádět manévry u pobřeží Norska, aby bránily bezprostřednímu útoku," uvedl generál.

„Jsem si jistý, že bude demarše a další kroky ze strany Ruské federace. Jsem přesvědčen, že cvičení  dokazuje serióznost strategie USA pro naše evropské spojence, kteří chtějí vidět naši přítomnost v regionu a náš závazek pro jejich ochranu,“ dodal Kneller.

Již dříve bylo oznámeno, že cvičení Trident Juncture 2018 se bude konat v říjnu až listopadu 2018 za účasti 30 až 40 tisíc vojáků. Koncem února, agentura DPA s odvoláním na zdroje na německém ministerstvu obrany uvedla, že manévrů se zúčastní asi 12 tisíc německých vojáků, což je třikrát více než v předchozím roce.

Focus: Bundeswehr posílá Putinovi signál zastrašování trojitou silou!

„Vzhledem k tomu, že vojenská mise NATO v Afghánistánu končí, je důležité, aby Aliance udržovala vojenskou spolupráci a pokračovala v integraci dovedností a zkušeností získaných během mnoha let společných operací ISAF v Afghánistánu. Za tímto účelem zahájilo NATO nová Trident Juncture, které se koná každý třetí rok. Jedná se o jedno z největších cvičení aliance,“ píše se na norských webových  stránkách Forsvaret..

První cvičení se uskutečnilo v Portugalsku, Španělsku a Itálii od 3. října do 6. listopadu 2015. Na cvičení se zúčastnilo přibližně 36 000 vojáků a dalších pracovníků z více než 30 zemí. Trident Juncture 2018 se bude konat ve středním Norsku.

(rp,prvnizpravy.cz,tass,forsvaret,foto:arch.)