Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

Americký generál nazval Rusko „existenční hrozbou" pro Spojené státy!

Americký generál nazval Rusko „existenční hrozbou" pro Spojené státy!

Předseda náčelníků generálního štábu generál Joseph Dunford je přesvědčen, že Rusko i Čína kvůli svému vojenskému potenciálu ohrožují existenci Spojených států.

Joseph Dunford, šéf náčelníků generálního štábu USA
27. září 2017 - 10:10

„V současné době Rusko představuje největší rozsah vojenských výzev a zůstává jedinou možnou existenční hrozbou pro Spojené státy. I nadále investuje do celé řady možností, které omezují naši schopnost promítat sílu v Evropě, a naše alianční závazky vůči NATO,“ cituje Dunforda RIA Novosti z písemného dokladu pro výborem pro ozbrojené síly amerického Senátu.

Dokument konstatuje, že Ruská federace má široké vojenské schopnosti, „jadernou triádu“ na zemi, ve vzduchu i pod vodou, stejně jako v kosmu a kyberprostoru.


„I když Severní Korea, Írán a IS jsou regionální i globální hrozbou a jasně ukazují svůj škodlivý vliv, nikdo z nich nepředstavuje existenční hrozbu pro náš národ. Rusko a Čína - to jsou jiné kategorie," uvedl Dunford.

Generál obvinil Rusko z nedodržování Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu, z toho, že údajně narušuje smlouvu o „Otevřeném nebi“ a v neposlední řadě k téměř neuvěřitelným ruským zločinům patří, že usiluje o „podkopání důvěryhodnosti NATO".

K prohlášení amerického generála chybí už jen obvyklé varování o nutnosti navýšit vojenský rozpočet (který je 11krát vyšší, než ruský), anebo – v horším případě – vyhlásit Ruskua Číně válku a ukončit tuto „hrozbu“ preventivním úderem.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)