Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Americký plukovník: Ukrajina má všechno, ale ze všeho nejvíc korupci

Americký plukovník: Ukrajina má všechno, ale ze všeho nejvíc korupci

Ukrajina má potřebné zdroje, má pracovní síly a je ve vynikajícím postavení, aby se stala státem s úspěšnou ekonomikou, ale rozšířená korupce uvnitř země je největší překážkou na této cestě, říká americký plukovník Wesley Martin.

Ilustrační foto
1.září 2017 - 06:20

Podle plukovníka do té doby, než ukrajinská vláda podnikne rozhodné kroky, zůstane Ukrajina jedním z nejzaostalejších států na světě a její občané budou tím nejvíce trpět.

Ukrajina, která sdílí s Ruskem a Íránem 131. místo ze 176 v hodnocení Indexu vnímání korupce, se stala nejhorším nepřítelem sobě samé. Průzkum uskutečněný ukrajinskou investiční společností Dragon Capital ukázal, že občané jsou nejvíce znepokojeni rozsáhlou korupcí a zničeným soudním systémem než "dalším útokem z Ruska". Finanční situace na Ukrajině je velmi nestabilní a občané, stejně jako potenciální zahraniční investoři nemohou vědět, co se příští týden stane s měnou, říká  americký plukovník Wes Martin.

Ukrajina disponuje potřebnými zdroji, má pracovní sílu a je ve vynikající pozici stát se státem s úspěšnou ekonomikou. Bohužel, rozšířená korupce uvnitř země je největší překážkou na této cestě. Místo toho, aby se věnovali rozvoji budoucnosti, politici a zástupci soudnictví, se primárně zabývají vlastním finančním ziskem.
 
Dokonce i když zahraniční investoři projevují potenciální zájem, situace na Ukrajině je děsí. Premiér Vladimir Grojsman nedávno řekl: "Nejslabším článkem v našem boji proti korupci je ukrajinský soud".
 


Jak poznamenal americký plukovník, prezident Porošenko nemá moc času na to, aby dal věci do pořádku ve své vládě. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a další úředníci USA "tlačili" na Ukrajinu nějakou dobu, aby pokračovala v reformách, které by pomohly porazit korupci a zvýšit transparentnost vlády.
 
Ukrajinští vůdci zbavují občany nejen finanční stability, ale i budoucnosti. "Vzhledem k tomu, že politická a bezpečnostní situace se v posledních letech zhoršila, problémy jsou dlouhodobé povahy a jsou spojeny se špatným podnikatelským prostředím, slabými institucemi a rozšířenou korupcí", uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
 
Investoři jsou připraveni riskovat. To je povaha jejich podnikání. Nechtějí ale investovat do "zaručeného krachu". To je přesně to, co nyní nabízí Ukrajina. Aby stimulovali zahraniční investice, je nutné změnit klima a musí se začít se soudní a obchodní reformou, pokračuje Wes Martin.
 
Když se premiér Grojsman ujal úřadu, slíbil boj proti korupci. Podle něj by ukrajinský lid a vládní úředníci měli podporovat a řešit problémy, které vyvolávají vážné znepokojení mezinárodního společenství.
 
Organizovaný zločin a korupce ve vládě lze překonat. Namísto toho, aby mohl soudní systém vstoupit na trh, musí ale ukrajinské vedení  okamžitě zavést některé radikální změny.
 
A když ukrajinská vláda neprovede rozhodné kroky, bude Ukrajina nadále jednou z nejvíce zkorumpovaných zemí na světě, a bude  tím trpět většina jejích občanů, dodává americký plukovník Wesley Martin.

Plukovník Wesley Martin odešel z aktivní služby v roce 2010. Jako velitel US Force Korea (USFK) pro informační operace vypracoval plukovník Martin program dohledu nad provozem počítačových sítí, který se stal šablonou hlavních příkazů ministerstva obrany USA. Plukovník Martin dosáhl dvou magisterských titulů (Mezinárodní politika a mezinárodní obchod) a má řadu publikovaných článků zaměřených na velení a vojenskou historii.
 
(rp,prvnizpravy.cz,forbes,foto:arch.)