Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Americký politolog: Nelze, aby USA vyzbrojovaly neonacistický stát!

Americký politolog: Nelze, aby USA vyzbrojovaly neonacistický stát!

Ukrajina je neonacistický stát, a Spojené státy to musí vnímat, když slibují, že pomohou zbraněmi „prozápadní vládě Petro Porošenka v jeho válce v Donbasu".

Neonacisti Azova
5.září 2017 - 13:04

S takovým varováním amerického vedení přišel v materiálu pro internetové vydání The Huffington Post známý historik a politolog, přednášející na univerzitě v Tulse v Oklahomě Jeremy Kuzmarov.

V článku „Žádné zbraně pro Ukrajinu!“, zcela logicky vysvětluje, proč by jeho vláda neměla Kyjevu  poskytovat smrtící zbraně, což v rámci své nedávné návštěvy ukrajinského hlavního města slíbil americký ministr obrany James Mattis.

Šéf Pentagonu řekl, že „protože boje se odehrávají na území Ukrajiny, znamená to, že „to není agresor v této válce". A slíbil spolupracovat s Trumpem na rozšíření vojenské pomoci na Ukrajinu s poskytnutím „obranných" zbraní, včetně protitankových komplexů „Javelin".

Kuzmanov připomněl, že vláda byla navíc stejně zkažená jako její předchůdce a vytvořila spojenectví s neonacistickými skupinami, které podporovaly takzvanou majdanskou revoluci v roce 2014.

„Mnozí Ukrajinci nepovažuji Porošenkovu vládu za legitimní, protože se dostala k moci převratem v dubnu 2014, do značné míry podporovaného USA a Západem, přičemž uzavřela alianci s neonacistickými skupinami, které podpořily tzv, revoluci na „Náměstí Nezávislosti“,“ uvedl americký politolog. Ty se zapojily s ukrajinskou armádou do porušování lidských práv, když bojovaly proti separatismům ve východním Donbasu, včetně zabíjení bez soudu a mučení v tajných věznicích.

Stejně tak připomněl, že od konce devadesátých let USA rozšiřují NATO na východ a od roku 2008 projevují zájem o rozšíření členství v NATO i na Ukrajinu. Je to součást strategie, která má za cíl obklíčení a izolacie Ruska a potenciálně destabilizovat dlouhodobého geopolitického rivala.

Autor rovněž konstatuje, že navzdory skutečnosti, že západní média téměř jednomyslně „označila Rusko jako agresora v ukrajinském konfliktu“, z ruského pohledu existence Západem podporovaného neonacistického státu na jeho hranicích nemůže nevyvolávat znepokojení.

Politolog poukázal, že Ukrajina byla již dlouho rozdělena mezi Východem a Západem, přičemž různé segmenty obyvatel viděly výhodu při sjednocení buď s Ruskem, nebo se Západem.Podle Kuzmarova musí nyní Spojené státy rozhodnout, zda se mají zapojit do komplikované občanské války na Ukrajině. A americká veřejnost „musí čelit úsilí Mattise týkající se zbraní pro Kyjev“.

Je to součást imperialistické strategie, která přispěje k většímu porušování lidských práv ukrajinskou armádou a nevyhnutelně prohloubí geopolitickou rivalitu mezi Spojenými státy a Ruskem, a která roztáčí novou studenou válku, zdůraznil Jeremy Kuzmanov.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)