Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Americký tisk: Nejmodernější americká letadlová loď je nebojeschopná!

Americký tisk: Nejmodernější americká letadlová loď je nebojeschopná!

Nejnovější a nejdražší v historii americká letadlová loď Gerald R. Ford se ukázala být nebojeschopná.

Takhle ještě chvíli USS Gerald R. Ford neuvidíme
17. června 2017 - 04:20

Není to tak dávno, kdy byla loď „s velkou pompou“ předána americkému námořnictvu a byla vychválena prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Za dva týdny vyšlo najevo, že letadlová loď Gerald R. Ford není schopna plnit základní funkci – přijímat a odesílat stíhačky, uvedla RIA Novosti s odkazem na zprávu agentury Bloomberg, opírající se o dokumenty US Navy.

Americké námořnictvo přijalo nejdražší letadlovou loď na světě


Podle dokumentů, protože je třeba vyřešit technické problémů se záchytným zařízením (systém umožňuje přijímat letadla při přistání) zvýšila se cena z 301 milionů na 961 milionů dolarů.

Na začátku června převzalo americké námořnictvo nejnovější letadlovou loď Gerald R. Ford, která stála 13 miliard dolarů a je považována za nejdražší válečnou loď na světě. Zároveň podle Pentagonu bude loď bude připravena k plnému provozu teprve v roce 2020. Mezitím loď musí provést několik výjezdů do moře pro prověžení bojových a inženýrských sítí.

Nejedná se o první problém s americkými nejnovějšími válečnými loděmi. Loni na podzim, hned po výjezdu z doku se porouchal high-tech neviditelný torpédoborec USS Zumwalt.

Ake tato porucha nebyla jediným problémem Zumwaltu. Loď se ukázala být příliš nákladná pro vojenské operace, dokonce i na standardy americké armády. Například jeden výstřel z unikátního děla, kterým je torpédoborec vybaven, je rozpočtován na 800 tisíc dolarů, přičemž samotná loď stála 4,4 miliardy dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)