Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Ani Trump si netroufne vést Evropu proti ruským zbraním

Ani Trump si netroufne vést Evropu proti ruským zbraním

Evropané nedůvěřují Spojeným státům a jsou otevřeni novým bezpečnostním opatřením, a Putin „prošvihnul“ historickou šanci, stát se lídrem Evropy.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí v Mnichově
19. února 2019 - 07:20

Vzhledem k tomu, že Spojené státy požadují od Evropy stále víc a stále více Evropu kritizují, je stále jasnější, že Rusku unikla historická příležitost. Pokud by prezident Vladimir Putin neudělal Rusko nespolehlivým partnerem pro své sousedy, mohl  uskutečnit svůj sen: Místo USA se stát evropským bezpečnostním garantem.

Tlak Spojených států na Evropu zašel daleko za hranice tarifů avizovaným prezidentem Donaldem Trumpem na vojenské výdaje. Úředníci USA požadují poslušnost i v mnoha dalších oblastech. Tento měsíc Gordon Sondland, vyslanec Trumpovy administrativy do Evropské unie, uvedl, že EU by měla "opravdu spojit zbraně" s USA, aby "zkontrolovala Čínu" v každém ohledu.


Navzdory odhodlání evropských úředníků zachovat to, co zbylo z amerického liberálního světového řádu, jsou zřejmé praskliny v transatlantické alianci. Byly to jedna z témat mnichovské konference a to se ukázalo i na trvajícím tichu, kterému čelil Pence, když přečetl auditoriu Trumpovy pozdravy a očekával potlesk.

Průzkumy v klíčových evropských zemích ukazují, že pouze 24 procent Němců považuje USA za důvěryhodného partnera; před Trumpovým zvolením to bylo více než 50 procent.

Evropa potřebuje vyváženost vlivu USA. Pokud by to nebylo tak závislé, úředníci USA by museli omezit své požadavky a začít mluvit s Evropany jako rovnocennými partnery. V ideálním případě by EU neměla být jen schopna ekonomicky obstát, (aby mohla čelit americkým sankcím, pokud je to v evropském zájmu), ale také být schopna zajistit mír v sousedství - na Balkáně, na Středním východě, Severní Africe a v zemích bývalého Sovětského svazu a potlačování teroristických hrozeb, jako je hrozba z islámského státu. Organizace Severoatlantické aliance má nyní tyto funkce, ale z historických a amerických politických důvodů je více zaměřena na hypotetickou ruskou hrozbu.

Německo je spolehlivým spojencem a když už se tady mluví o Afghánistánu, tak mám prosbu, o budoucnosti mise musíme rozhodnout společně. Donald Trump přitom sám flirtuje se stažením vojáků z Afghánistánu i Sýrie, řekla Angela Merkelová na mnichovské bezpečnostní konferenci.

Silnější vazby s jednou z dalších dvou velkých mocností, Čínou nebo Ruskem, by bylo další možností. Od dob Michaila Gorbačova, vůdce Sovětského svazu,  Rusko hledalo v Evropě "novou bezpečnostní architekturu", která by snížila důležitost Severoatlantické aliance a místo toho posílila Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Tato myšlenka je v Moskvě ještě živá: na mnichovské konferenci se ministr zahraničí Sergej Lavrov znovu o ní zmínil, když vyzval k užší hospodářské a bezpečnostní spolupráci mezi Evropou a Ruskem.

Čína je méně přírodním partnerem pro EU než Rusko kvůli kulturní vzdálenosti mezi nimi. Podle průzkumu DeutchlandTrend 35 procent Němců považuje Rusko za důvěryhodné; 28 procent si myslí, že je to Čína, což je o něco málo atraktivnější partner než USA.

Bezpečnostní aliance by byla posílena silnou vzájemnou přitažlivostí mezi Ruskem a Evropou; devět z 20 největších zahraničních společností v Rusku pochází z EU a 10 z 20 nejoblíbenějších turistických destinací pro Rusy v roce 2018. Celkově je EU největším obchodním partnerem Ruska.

volení Trumpa  poskytlo pro demokratické Rusko jedinečnou příležitost k tomu, aby se v Evropě vybudoval bezpečnostní systém, který by nebyl podřízený USA. Američtí prezidenti by zasahovali v Evropě s větším respektem. Ale nedemokratické Rusko nemá pro Evropu žádnou cenu. Je to nejhorší hrozba a nejvíce nepředvídatelná. Namísto toho, aby trpělivě pracoval na tom, aby se Rusko stalo více evropským, Putin se obrátil opačným směrem .

Dokonce i kdyby se Rusko po Putinovi obrátilo k demokracii, příležitost přemístit USA jako evropského partnera pravděpodobně už nebude. Do té doby Evropa nalezne jiné způsoby, jak zmírnit závislost na Spojených státech nebo naopak se k USA přiblíží ještě více,  pokud se vzdává Trumpovým požadavkům.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,bloomberg,foto:arch.)