Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Ankara kličkuje mezi Východem a Západem

Ankara kličkuje mezi Východem a Západem

Zatímco byla podepsána předběžná dohoda mezi Tureckem a francouzsko-italským konsorciem Eurosam o společném vývoji obranných systémů, tak Ankara zároveň zopakovala svůj záměr získat ruské protiraketové systémy S- 400.

Raketový systém S-400
20.červenec 2017 - 03:20

Před oznámením o spolupráci s Francií a Itálií, turecký ministr obrany Fikri Isik  potvrdil význam vztahů s Ruskem.

„Koupí ruských systémů S-400 pokryjeme naši bezprostřední potřebu modernizace protivzdušné obrany. Zároveň, ale chceme rozvíjet své vlastní národní systémy protivzdušné obrany,“ prohlásil turecký ministr v rozhovoru pro TV kanál TRT Haber.

Vladimir Kožin, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro vojensko-technickou spolupráci informoval na konci června, že jednání o technických podrobnostech smlouvy bylo „v podstatě ukončené“ a tak zbývalo pouze dokončit financování celého obchodu. Udělení ruského úvěru Ankaře na nákup protiraketového systému je v jednání.

Kontrakt zahrnuje dodávku čtyř baterií S-400 za 2,5 až 3 miliardy dolarů (2,1 až 2,6 miliardy eur). První dvě jednotky budou vyrobeny v Rusku, druhé dvě v Turecku.

Turecký prezident Erdogan chce rozvíjet turecký obranný průmysl. Turecko chce vyrobit vlastní raketový obranný systém, ale podle odborníků je tento proces je dlouhý a nákladný.

„V případě podpisu smlouvy s Ruskem budou protiraketové systémy S-400 v Turecku nejdříve v roce 2020 ,“ uvedl ruský vojenský expert Vladimir Muchin.

Vztahy Berlína a Ankary už nemohou být horší: Nový zákaz Němcům!

V případě, že dojde k prodeji  ruských protiraketových systémů Turecku, členské zemi NATO, posílí se  turecko-ruské spojenectví a turecké vztahy s NATO budou v ohrožení.

Pro Putina, spolupráce s Tureckem znamená nové oslabení Severoatlantické aliance, která to vnímá jako hrozbu. A Erdogan  chce zvýšit nezávislost na tradičních partnerech Turecka, s kterými jsou  vztahy na nejnižší úrovni po neúspěšném puči ze dne 15. července 2016.

(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)