Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

AP: Senát USA přiznal, že nemá důkaz o „tajné dohodě" Trumpa s Ruskem!

AP: Senát USA přiznal, že nemá důkaz o „tajné dohodě" Trumpa s Ruskem!

Dodnes Výbor pro zpravodajskou činnost amerického Senátu nezískal „konkrétní důkazy tajné dohody nebo spiknutí mezi Ruskem a volebním štábem prezidenta Donalda Trumpa“, uvedl šéf výboru Richard Burr.

Ilustrační foto
20. srpna 2018 - 10:15

Jak uvedla RT s odkazem na rozhovor s The Associated Press Burr k tomuto šokujícímu konstatování nicméně řekl, že nakonečné závěry je ještě příliš brzy: výbor bude muset mluvit s několika lidmi za zavřenými dveřmi, stejně jako opakovaně promluvit s některými ze svědků.

V rozhovoru s The Associated Press šéf amerického senátního výboru pro zpravodajství Richard Burr uvedl, že ruské vyšetřování, na kterém strávil 19 měsíců svého života, „ho děsivě rozrušlilo". Podle něj byla práce mnohem složitější, než si původně představoval.
 
Burr uvedl, že dosud výbor nezískal „faktické důkazy o tajné dohodě nebo spiknutí mezi Ruskem a centrálou prezidentské kampaně prezidenta Donalda Trumpa". Nicméně poznamenal, že se stále zabývá touto věcí a nedospěl k žádnému závěru.

Pro jistotu však zopakujeme zprávu Richarda Burra: vyšetřovací výbor amerického senátu nemá ani po 19 měsících žádný důkaz o tajné dohodě nebo spiknutí mezi Ruskem a centrálou prezidentské kampaně prezidenta Donalda Trumpa! O čem se to ale potom pořád bavíme? To se jen tak utrousí tiskové agentuře jakoby nic, zatímco americký mediální mainstream a politici šílí a pumpují zuřivou kampaň o "spiknutí s Ruskem"? Každý normální člověk musí uznat, že taková situace je naprosto obludná.

 
Podle Burra nejhorší věc, kterou může výbor udělat, je „předčasně se pokusit zastavit vyšetřování". Dodal, že komise musí ještě mluvit s několika lidmi za zavřenými dveřmi a také znovu vyslechnout některé ze svědků.
 
Doufaje, že získá uzavřený rozhovor s komisí, podle agentury, se stále vede jednání s právníky bývalého britského špiona Christophera Steele, který vypracoval skandální dokumentaci na Trumpa, i s právníky zakladatele WikiLeaks Juliana Assange.

 
Burr odmítl určit konečné datum vyšetřování nebo konečnou zprávu, která by mohla rozdělit dvoustranickou jednotu ve výboru. Řada demokratů s největší pravděpodobností nebude souhlasit se závěry šetření, pokud bude sděleno, že neexistují důkazy o „tajné dohodě" (!).
 
Výbor se nyní chystá vydat dvě zprávy koncem září: jedna z nich bude věnována reakci Obamově vládě na údajný zásah Ruska do voleb a druhý ohledně ruského vlivu na voliče prostřednictvím sociálních sítí. V prvním zářijovém týdnu, jak zdůraznila AP, výbor také doufá, že si promluví s hlavní operační ředitelkou Facebooku Cheryl Sandbergovou a vedoucím Twitteru Jackem Dorseyem.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)