Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Argentinskou ponorku „San Juan“ mohli potopit Britové

Argentinskou ponorku „San Juan“ mohli potopit Britové

Předseda argentinské vlády Marcos Peña připustil, že ponorka "San Juan" se potopila během průzkumné mise.

Argentinská ponorka
31. března 2018 - 07:20

„Ponorka „San Juan“ se ztratila se 44 lidmi na palubě, když sledovala britská povrchová plavidla a letadla v blízkosti Falklandských ostrovů,“ uvedl před parlamentem argentinský premiér.

Premiér tak potvrdil informace, která předtím zveřejnila pouze média, že k nehodě 15. listopadu 2017 nedošlo během cvičné jízdy, ale během boje. Nicméně takové názory byly oficiálně označovány jako spekulace. Zvláště aktivní proti těmto zprávám byl argentinský ministr obrany Oscar Aguad, který tvrdě popíral, že by ponorka "San Juan" prováděla jakoukoli špionážní misi. Přesto však uvedl, že ponorky obecně vždy provádějí dohled v moři, kde plují, využívají své technické a vizuální pozorovací systémy a jde o standardní operace.

„Prioritním cílem této taktické hlídky bylo lokalizovat, identifikovat a zachytit na fotografiích  obchodní lodě a tankery maskované jako rybářská plavidla,“ pokračoval  Marcos Peña. Ponorka San Juan měla sledovat nejen pohyb plavidel u Falklandských ostrovů, ale také činnost britského letectva.

Pohyb ponorky poblíž britských lodí mohl mít dopad na průběh záchranné operace a především ke zpoždění odeslání výzvy s žádostí o pomoc.  Mohlo se stát, že poškozená ponorka se musela vzdálit ze sporné oblasti, aby se vyhnula konfliktu s Brity. Existovaly dokonce nepotvrzené zprávy, že těsně před katastrofou byla ponorka sledována britským vrtulníkem.

Podle argentinské opozice vláda se stále snaží zmizení ponorky bagatelizovat. Stále více informací však potvrzuje, že ponorka „San Juan“ vyplula ještě před provedením všech zkoušek po  tříleté přestavbě.

USA: Námořníci z ponorky San Juan zemřeli okamžitě a bez utrpení

Aby tyto zprávy byly potvrzeny je však nutné najít vrak a neexistuje žádný náznak, že by se to mělo stát v blízké budoucnosti. Ponorka klesla ke dnu 15. listopadu 2017, ale o dva týdny později se záchranná operace změnila na vyhledávací operaci. Nyní byly tyto činnosti přerušeny, a to navzdory přání rodin zahynuvších členů posádky.

"Jsme unaveni, smutní a trpíme. Chtěli bychom však pokračovat v hledání a najít ponorku," popsal situaci Malvinas Vallejos, příbuzný jedné z obětí.

V současné době se argentinská vláda rozhodla nabídnout odměnu ve výši 5 milionů dolarů každému, kdo nalezne vrak ponorky San Juan. Jedná se však o symbolické gesto, protože náklady na tento druh průzkumu jsou mnohem větší. To zahrnuje nejen rozsáhlý průzkum, ale také skutečnost, že dřívější aktivity tohoto druhu prováděné velmi silnými jednotkami a jednotlivců z mnoha zemí nepřinesly očekávaný výsledek.(rp,prvnizpravy.cz,defence24,foto:arch.)