Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Asad: Na Středním východě probíhá světová válka nového typu!

Asad: Na Středním východě probíhá světová válka nového typu!

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru s řeckým deníkem Kathimerini uvedl, že na Středním východě probíhá nový typ světové války.

Bašár Asad, syrský prezdent
11. května 2018 - 10:10

Spojené státy a její spojenci provádějí operaci proti IS v Iráku od roku 2014, stejně jako v Sýrii, kde působí bez souhlasu legitimnícé orgánů země.

Asad však poukázal na velmi negativní roli zvláště USA: „Nicméně, pokud mluvíme o boji proti terorismu, všichni víme velmi jasně, že jediné poslání, které USA učinily v Sýrii, je podpora teroristů.“

Na otázku, zda se bojí možnosti třetí světové války v Sýrii, reagoval Asad negativně.

„Ne, a z tohoto důvodu: Naštěstí existuje rozumné vedení Ruska, které ví, že Spojené státy jsou problémem konfliktu. Od počátku je Trumpova kampaň vedena proti Rusku: buď ke konfliktu s Ruskem, ponížit Rusko nebo ohrozit Rusko: Vzhledem k obezřetnosti Rusů se můžeme vyhnout eskalaci," poznamenal syrský prezident.

„Možná to není úplná třetí světová válka, ale je to již světová válka, odlišná od první a druhé. Možná to není jaderná, ale určitě více než studená válka a méně než plnodnotná válka. Opravdu doufám, že mezi velmocemi neuvidíme žádný přímý konflikt, protože se to v tomto případě může  odehrát mimo kontrolu zbytku světa,“ dodal Asad.

Pro připomenutí. Od 30. září 2015 Rusko na žádost syrského prezidenta Bašára Asada zahájilo letecké údery proti teroristickým cílům v Sýrii. V březnu 2016 se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl stáhnout většinu ruské skupiny leteckých sil v souvislosti s úspěšným plněním úkolů. 11. prosince 2017 ruský prezident nařídil stažení ruských vojsk ze Sýrie, které zde byly od září 2015 na žádost Damašku. Na území Arabské republiky však zůstává stálé seskupení na vojenských základnách Hmeymimu a Tartusu.

Generální štáb ozbrojených sil Turecka 20. ledna oznámil zahájení operace "Olivová větev" proti formacím Kurdů v syrském Afrinu. Současně s Tureckem působí militanti „Syrské svobodné armády" (SSA). Erdogan řekl 18. března, že města Afrin je pod kontrolou turecké armády a SSA. Damašek důrazně odsoudil jednání Turecka v Afrinu, přičemž poznamenal, že toto území je nedílnou součástí Sýrie. Moskva v souvislosti se situací v Afrinu vyzvala všechny strany k zdrženlivosti a respektování územní celistvosti Sýrie.

Sýrie se stala terčem dvou raketových útoku USA a jejích spojenců poté, co obvinila Damašek z použití chemických zbraní, ačkoliv to dodnes neprokázaly.

Navíc se v poslední době dostaly pod palbu izraelské armády íránské jednotky, které pomáhají syrské armádě.

Pokud zůstane Sýrie celistvou zemí, odhaduje Bašár Asad cenu její obnovy na částku 200 miliard dolarů. Avšak připustil, že někteří ekonomové hovoří i o částce 400 miliard dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, kathimerini.gr, foto: arch.)