Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Asadovo vítězství je dilema pro Evropu, možná i pro Putina

Asadovo vítězství je dilema pro Evropu, možná i pro Putina

Západ má na jedné straně zájem ukončit válku a připravit se na pomoc při obnově Sýrie. Na druhé straně chce, aby se Bašár al-Asad vzdal části své moci. Ale v Damašku nikdo na něco podobného ani nepomyslí.

Bašár Asad, syrský prezident
1. srpna 2018 - 03:21

Vojáci syrské armády vyhnali poslední bojovníky IS z jihu Sýrie, nyní Asad znovu ovládá téměř celou zemi. Jen oblast kolem Idlibu na severozápadě je stále ovládána povstalci a oblasti na východ od Eufratu Kurdy. K povstalcům se Asad bude chovat jako k ostatním rebelům, kombinace bombardování a obléhání byla účinná. A Kurdové, ti mají zájem o dohodu s Damaškem.


Syrská vláda a jeho spojenci v Moskvě stále více tlačí na Západ, aby uznal Asadovo vítězství - a otevřel peněženku. Více než pět milionů Syřanů, kteří utekli po sedmiletém krveprolití, se může vrátit, oznámil nedávno Asad. Aby to však bylo možné, tak Sýrie potřebuje značnou finanční podporu pro obnovu částečně nebo zcela zničené země.

Ruský ministr Sergej Lavrov minulý týden také s tímto zadáním učinil překvapivou návštěvu Berlína, kde kromě jednání s německým ministrem zahraničí také jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Spolková  kancléřka Angela Merkelová se dnes (24.7.2018) setkala s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem, ministrem zahraničí Ruské federace Sergejem Lavrovem a náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace Valerijem Gerasimovem v Berlíně. Toto setkání bylo dohodnuto minulý týden mezi spolkovou kancléřkou a ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

Hlavním tématem rozhovoru byla situace na Blízkém východě, zejména v Sýrii. Byl také diskutován konflikt na východní Ukrajině. O návštěvě  informovala Ulrike Demmerová, mluvčí německé vlády.
 
V podstatě je Německo stejně jako ostatní evropské země připraveno pomoci s obnovou Sýrie.

Avšak ochota pomoci je doposud spojena s velkým "ale": peníze mohou být poskytnuty pouze tehdy, pokud se Asadův režim zapojí do politického procesu, kdy alespoň část své moci přenechá politické opozici. Pouze po ukončení „diktatury“ podle Západu  může být země dlouhodobě stabilizována.

Konference v Soči organizovaná Ruskem, Tureckem a Íránem však ukazuje, že Sýrie jednoduše odmítá reagovat na tuto výzvu. Zřízení výboru pro rozpravu nové ústavy pro tuto zemi sotva pokročí. A to, že vyjednávači podporující Asada udělají ústupky, je těžké si představit.

Vládce Damašku spoléhá na to, že Evropa dříve nebo později opustí své podmínky. Chcete-li se zbavit těch, kteří kdysi uprchli před válkou a vyhnout se novým útěkům před těmi, kteří hladovějí v ruinách poválečné Sýrie, tak si přestanete klást podmínky, je přesvědčen Asad.

Ale nejen Západ čelí dilematu, ale i Asadův patron Vladimir Putin. Rusko mělo vojenskou moc, když bombardovalo Sýrii. Ale teď, když prezident Asad obnovil moc, tak Moskva už nemá skutečné prostředky k vyvíjení tlaku na Asada. To ukazuje absenci politického procesu, o čemž svědčí i izraelská důležitá otázka o přítomnosti Íránu v Sýrii. Velvyslanec Moskvy v Tel Avivu řekl v pondělí, že se může Rusko pokusit přesvědčit Írán, aby se stáhnul ze Sýrie.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,budeskanzlerin,foto:arch.)