Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

AT: Jak duch Richelieu poradil USA udržet si moc na Středním východě!

AT: Jak duch Richelieu poradil USA udržet si moc na Středním východě!

Malá síla, ale velký počet obětí, a ještě mazanější kardinál Richelieu ve své době vedl k prosperitě Francii a zakotvil své jméno v historii.

Kardinál Richelieu
11. února 2018 - 10:15

Americký ekonom, esejista a fejetonista Asia Times David Paul Goldman představil v sarkastickém článku, jakou radu by dnes mohl dát Spojeným státům „génius třicetileté války“, aby pomohl Spojeným státům udržet si moc na Středním Východě.

Mnoho lidí zná „zlého génia“ třicetileté války kardinála Richelieu pouze jako darebáka historického dobrodružného románu Alexandra Dumase „Tři mušketýři". Nicméně, pozorovatel Asia Times, americký ekonom David Paul Goldman, který píše své články pod pseudonymem Spengler, se domnívá, že u „největšího stratéga“, který „ukončil hegemonii Habsburků, a udělal z Francie dominantní evropskou silou na příštího půldruhého století“, je dnes stále hodně se co učit.

Goldman se rozhodl vypravit na „tajné místo v pařížských katakombách“ a apelovat na „ducha Richelieu“, aby mohl přijít na to, co dělat s novou „třicetiletou válkou“ na Blízkém východě. Ale vzhledem k tomu, že Asia Times nepublikuje rozhovory s duchy, Goldman přiznává, že odpovědi na otázky si vymyslel sám - samozřejmě v duchu kardinála Richelieu.

„Nadpřirozená zář zastínila slabé světlo mé baterky, zatímco obcházím zdivo z XIX století, během  cesty do lety prachem pokrytých kamenných katakomb na deváté úrovni někde v blízkosti Seiny - přímo do tajné místnosti, kde jsou kosti zesnulých Carthusianů úhledně naskládané,“ napsal autor článku.

Odháněje duchy prezidenta Françoisa Mitterranda a jeho milenky, Charlese de Gaulla, premiéra Léona Bluma obklopeného dívkami z Moulin Rouge a zmrzačených veteránů z první světové války, se s pomocí láhve dobrého vína podařilo Goldmanovi vyvolat ducha Armanda Jean du Plessise, známého jako kardinála Richelieu. „Máte 10 minut," oznámil duch.

Zdá se, že na Středním východě nemůže Amerika dostat to, co chce - všechno se pokazí, stěžoval si Goldman. Írán a Turecko si dělají co chtějí. Podle Richelieu, všechny problémy vyplývají z toho, že USA mají „špatné cíle". „Jste stále nejsilnějším hráčem, ale plýtváte silami na iluzorní cíl,“ řekl kardinál. Teherán chce „ostranit sunnitskou většinu v Sýrii, nahradí ji osadníky šíity z Íránu, Libanonu, Iráku a Afghánistánu.“

Nation: Skutečný rozsah americké války proti teroru je šokující!

„To je největší v historii příklad toho, čemu říkáte etnické čistky,“ ujistil novináře přízrak Richelieu, věštíce íránsko-izraelskou válku v příštích dvou letech, rychlý růst cen ropy a globální ekonomickou krizi.

USA ve snaze udržet status quo v regionu, chtějí vidět stabilní Sýrii, Turecko jako svého partnera NATO, územní celistvost Iráku, kompromisní vlády v Íránu, a Kurdy připravené k boji, ale bez vlastních nároků na nezávislost, líčí ironickou zkratkou autor. Richelieův duch přirovnává Ameriku k Habsburkům: „Oni kontrolovali bohatství Nového světa! A zničil jsem je, stejně jako Čína a Rusko zničí vás." S podporou ruské armády a biliony dolarů čínských investic v celé Eurasii, nemá Amerika, i když se snaží o „stabilitu“, jednoduše místo v regionu.

USA potřebují přijmout svoji slabost a začít dělat to, co nejslabší hráči dělají nejlépe - zfalšovat karty. „Aby byl chaos vašim přítelem," doporučil francouzský kardinál. „Musíte vést velmi nečestnou hru."

Podle Richelieu, by měly Spojené státy podporovat Kurdy, aby povstali proti vládě  v Turecku, Íránu a Iráku. Takové věci nemohou fungovat v předstihu - budete muset počkat, až se situace navrší, a pak dupnout na nejbolavější místo. „Francie, když jsem přišel k moci, byla druhořadou mocností a do roku 1657 jsme se stali mistry Evropy. A byli bychom jí zůstali, kdyby ten idiot Bonaparte nezaútočil na Rusko."

Spojené státy se drží přání udržet „stabilitu", ale je to kotva, která je může stáhnout na dno. „Myslíte si, že bojujete za tento nebo jiný účel, ale nechápete, že ve skutečnosti bojujete za to, abyste zůstali supervelmocí. Jdete na vabank nebo neúčastníte této hry,“ řeklo strašidlo „génia třicetileté války“, než se rozpustilo ve vzduchu.


„Celý dav zesnulých Francouzů se vynořil zpod naskládaných kostí a lezl směrem ke mně. Popadl jsem kropenku s vínem a snažil se běžet po schodech nahoru, ale moje boty byly z olova a nohy se odmítly pohnout. Místnost se mi začala otáčet. A pak jsem se probudil – v televizi se opakovala šou Sean Hannity a vedle prázdná láhev Armagnacu,“ uzavřel svůj duchařko-politický materiál Paul Goldman.

(kou, prvnizpravy.cz, atimes.com, foto: arch.)