Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

AT: Trump chce zlikvidovat jednotu Íránu, Ruska a Číny!

AT: Trump chce zlikvidovat jednotu Íránu, Ruska a Číny!

Hlavním cílem USA ohledně Teheránu je změna režimu. Nicméně svým nedávným tweetem, ve kterém Donald Trump vyhrožoval Íránu těžkými důsledky v případě konfliktu, se prezident snažil zastrašit nejen tohoto nepřítele.

Hassan Ruhání a Vladimir Putin
30. července 2018 - 10:10

Podle článku Pepe Escobara v časopisu Asia Times, jde strategie USA dál a je zaměřena hlavně na Čínu, která může být oslabena lákáním Ruska a destabilizovaným Íránem.

Nedávno Donald Trump použil „tweet hromadného ničení", slibující Íránu nejzávažnější důsledky v reakci na jeho hrozby. Samozřejmě, jedním z hlavních cílů USA je změnit režim v Teheránu, ale možná je za činy amerického vůdce něco jiného, poukázal Escobar.

Autor vyzval si vzpomenout na to, čím to u administrativy prezidenta vůči Íránu začalo. Poté, co USA jednostranně odstoupily od jaderné dohody s Teheránem, Washington ve skutečnosti vyhlásil Iránu „ekonomickou válku“, která s pomocí tlaku na evropské partnery má vytlačit soupeře z trhu s ropou. V případě, že se Evropa podvolí tlaku Washingtonu a zastaví nákup z Teheránu, Írán hrozí, že zabrání dodávkám všech ropných produktů ze Středního východu přes Hormuzský průliv. Prezident Hassan Ruhání varoval, že by USA neměly „hrát s ocasem lva". Escobar zdůraznil, že íránský vůdce přímo nevyhrožoval Americe a naopak ji nabídl mír. Nicméně Ruhání varoval, že válka s Íránem se může stát „matkou všech válek".

Je zřejmé, že Teherán není nadšen americkým chováním, které začíná tím, jak Washington brzdí mnohostranné dohody podporované OSN, až po prohlášení ministra zahraničí Mike Pompea, kterému se náhle zdá znepokojivé, že „hlas íránského lidu dlouho zůstal bez povšimnutí“.

Jak poznamenal profesor Teheránské univerzity Mohammad Marandi, v Íránu „nenávidí Trumpa“ a nedávno všechny politické strany a frakce to silně sjednotilo - v zemi je velmi dobře přijímána nedávná prohlášení Rouháního k USA. Zdá se, že místní politici uznávají, že vyjednávání s Amerikou je zbytečné.

Na tomto pozadí se američtí odborníci navzájem shodli na tom, že Írán má nyní jen dvě možnosti: kapitulaci nebo pád režimu. Nicméně, podle Pepe Escobara, ten, kdo tvrdí, že se Teherán vzdá, demonstruje „totální nepochopení“ protiamerického cítění převládajícího u Íránců, i když čelí obtížným, z hlediska ekonomiky, časům. A ti, kteří čekají změnu režimu,  prostě bezmyšlenkovitě opakují linii Washingtonu a pokoušejí se vydávat přání za realitu.


„Američtí neokonzervati, kteří dali světu neúspěšnou mnohamiliardovou válku Iráku, by měli být pohřbeni hluboko, ne šest stop, ale šest kilometrů. Ale ne, stejně jako „Chodící mrtví“ („Walking Dead" – narážka na hororový seriál o zombie – pozn. red.), se nikdy nevzdávají," rozhořčil se analytik. Na východě se ovšem někdo může radovat - například Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Izrael. Vedoucí představitelé těchto zemí zřejmě zapomněli, jak šéf Mosadu Meir Dagan řekl, že vojenský útok na Írán je „nejhloupější věc“, jakou kdy slyšel.

Existuje samozřejmě možnost, že Trampovy útoky na Írán byly pokusem odvrátit Američany od „zrady" v Helsinkách. To je dobré vysvětlení, vzhledem k tomu, že před nadcházejícími volbami by měl prezident držet tvrdou linii a podpořit republikány. „Říkejte tomu skvělý strategický manévr Trumpa. Nebo Putina? " klade otázku Escobar.

Pokud se vrátíme k reálným vyhlídkám, uzavření Hormuzského průlivu může vést ke zhroucení světové ekonomiky. Dokonce ani bez vojenských operací, které se mohou v regionu rozpoutat, při pocitu jen jedné skutečné hrozby, žádná pojišťovna neposkytne pojištění žádnému tankeru směřujícímu přes úžinu. A žádný tanker neprojede bez pojištění.


V podmínkách tohoto napětí nevyhnutelně skočí ceny ropy, což je dobré pro Rusko, i pro Írán,  které, zřejmě, koordinují úsilí na politické scéně. Nezapomeňte na Čínu. „Experti", kteří tvrdili, že Írán se stává pěšcem Ruska a Číny, jsou beznadějně krátkozrací. Rusko, Čína a Írán již v silné alianci jsou," poznamena Pepe Escobar.

Dalším cílem Trump v celém příběhu s Teheránem je pokazit plány Pekingu novou Hedvábnou stezku, která prochází právě  Iránem. Protože hlavním „nepřítelem" je přece Čína. Aby však byla uplatněna politika „rozděl a panuj", je třeba se „přiblížit" k Rusku a samozřejmě destabilizovat Írán, uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, atimes.com, foto: arch.)