Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Atlantico: V Sýrii Rusko bojuje proti islamistům a ne za Asada!

Atlantico: V Sýrii Rusko bojuje proti islamistům a ne za Asada!

Hlavním cílem Ruska v Sýrii je boj proti radikálnímu islamismu a souvisejícím terorismem, který ohrožuje samotnou existenci ruské civilizace, je přesvědčena aktivistka pro lidská práva a politička Randa Kassisová.

Ruská letecká základna v Hmeymimu
14. března 2018 - 11:05

Být jedinečnou civilizací, která spojuje východ a západ, může Rusko prosazovat mír na Blízkém východě a zprostředkovat dialog Západu s islámským světem, tvrdí autorka knihy „Sýrie a návrat Ruska".

Atlantico zveřejnilo výňatek z knihy Randy Kassis, političky a obhájkyně lidských práv francouzsko-syrského původu, členky syrské národní rady..

Podle autorky má za cíl představit západnímu čtenáři geopolitickou situaci v Sýrii „očima hlavních aktérů tohoto strategicky významného regionu", šest let po začátku protestů – takzvaného „Arabského jara".

Rusko je „zvláštní civilizace", která má silné vazby jak na Západ, tak na islámský svět. Jeho kultura spojuje současně východní a západní prvky, přičemž si zachovává svoji vlastní specifičnost a integritu. Právě z tohoto důvodu se Moskva „snaží prosazovat své kulturní hodnoty na mezinárodní scéně, spíše než na státní zájmy", uvedl článek.
 
Ruské vedení klade svoji zahraniční politiku „pod záštitu geografického a civilizačního přístupu, což je v rozporu s ideologickou vizí Západu", uvedla Kassisová.
 
„Ve světě bez vůdce a uprostřed perestrojky se Rusko cítí být ohroženo vážným rizikem rozpuštění své jedinečné podstaty v západní kultuře globalizace," poznamenala autorka. To podle jejího názoru vysvětluje vzdálenost Ruska od Západu, který místo rovnocenné spolupráce „se snažil absorbovat a prosadit své vlastní, univerzalistické a „zápaďácké" hodnoty."
 
Rusko, na jehož území žije asi 20 milionů muslimů, usiluje o „podporu dialogu a jednání" mezi Západem a islámskými zeměmi.

USA nic nezbývá - Asad bude u moci do voleb v roce 2021!
Le Figaro: Putin vyzval Západ, aby nevymýšlel „mýtickou hrozbu“ Ruska

„Kreml vidí militantní a radikální islamismus, který se také nazývá „wahhábismem", jako vážnou hrozbu pro samotnou existenci Ruska jako civilizace," poukázala Kassisová. Navzdory četným klišé zobrazujícím Rusko jako ortodoxní, „neocarskou", islamofóbní zemi, se ruské orgány vždy snažily rozlišovat mezi umírněnými muslimy a radikálními islamisty, tvrdí autorka.
 
„Arabské jaro" neprošlo bez důsledků pro ruské muslimy. Jeho plodem pro Rusko byla radikace nálad muslimské populace a růst terorismu v kavkazských republikách. Proto je Moskva skutečně znepokojena zvýšeným vlivem „Islámského státu“.
 
Jak autorka připomíná, spojenectví mezi Ruskem a Sýrií pochází z roku 1970, kdy zemi vedl Hafíz Asad. Cílem ruského politického a vojenského zapojení do záležitostí Sýrie však není osobně ochrana Bašára Asada, jejím cílem je „stabilizace země v rámci skutečného politického procesu".
 
„Obecně platí, že Moskva je přesvědčena, že násilné odstranění Asada bez zavedení procesu přechodu moci přinese ještě větší nestabilitu regionu," vysvětluje Kassisová. Z tohoto důvodu  Moskva usiluje o sblížení se všemi „umírněnými" politickými silami na Blízkém východě, „aby vytvořila širokou koalici schopnou ukončit nejradikálnější projevy islamismu". Rusko tedy „podporuje syrské orgány, dokud nebudou tvořit národní vládu složenou z členů opozice a vládnoucí strany".

 
Při návratu na Blízký východ se Rusko snaží obnovit „zónu vlivu, kterou měl k dispozici SSSR", uvedla Kassisová. Tato logika také vysvětluje činnost Ruska v oblasti Kavkazu a Černého moře: vítězství nad radikálními islamisty v Čečensku v letech 1999-2000, vojenskou intervenci v Gruzii v roce 2008 a připojení Krymu k Rusku v roce 2014.
 
„Všechny tyto události ukazují, že geopolitická aktivita Ruska se přeorientovala ze západního směru (tj. konfrontace s NATO) s islámským východem," tvrdí autorka. Podle jejího názoru však tento trend není nový: definoval ruskou zahraniční politiku od roku 1979 - od počátku vojenské kampaně v Afghánistánu.

(kou, prvnizpravy.cz, atlantico.fr, foto: arch.)