Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

Balkán je největším vývozcem lidí na Západ

Balkán je největším vývozcem lidí na Západ

Obrovské počty lidí migrují z Balkánu, aby hledaly práci jinde, a zanechávají tak své rodné země v beznaději.

Stefan Blagić, šéf strany
10. července 2018 - 06:20

Impozantní pamětní stěna v centru města Banja Luka – největšího města Republiky srbské, srbské části stále rozdělené Bosny a Hercegoviny - byla popsána během několika hodin stovkami jmen z mizící komunity.

V říjnu Stefan Blagić a jeho organizace ReStart Srpska, vyzval lidi, aby na této zdi napsali jména svých blízkých, kteří odešli do zahraničí a hledali lepší život. 27letý Blagić ztratil také velké množství  přátel.

"I ten nejlépe kvalifikovaný přijme mimo naši zem jakoukoli práci. Je lepší pracovat v supermarketu na Západě za 1 000 euro měsíčně, než za 400 euro u nás doma. Nejpopulárnějšími destinacemi jsou Německo, Rakousko a Slovinsko,“ říká Stefan Blagić.

Tento exodus postihuje celou Bosnu a Hercegovinu. 25letý Pasa Baraković žije v Tuzle, velkém dělnickém městě ve federaci Bosny a Hercegoviny (FBiH). Tuzla zůstává pevností proti nacionalistické levici. Zde žijí muslimští Bosňané, Chorvaté a Srbové a žili zde i během války (1992-1995). Baraković, který se narodil po konfliktu, vyrostl v zemi zničené procesem "přechodu", který vedl k privatizaci veřejných zdrojů. Namísto skutečné demokracie nacionalistické strany monopolizují moc v každé etnické komunitě: Strana demokratických akce (SDA, muslimská), Alliance of Independent Social Democrats (SNSD, srbská strana)  a Chorvatská demokratická unie (HDZ).


Pasa Baraković již několikrát pobýval ve francouzském Besanconu a pracoval zde na černém trhu jako stavební dělník. Doma vydělal  měsíčně 300 euro na čerpacích stanicích.

"Musíte zaplatit za benzin, abyste se dostali do práce. Přidejte si na oběd a cigarety a utratíte víc, než vyděláte. Nakonec se rozhodl zapsat do soukromé lékařské školy, aby získal pracovní povolení pro Německo, kde domovy důchodců posilují mnoha balkánskými lékaři a zdravotním personálem.

(rp,prvnizpravy.cz,lemondediplomatique,foto:arch.)