Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Berlín i Moskva vysvětlily Varšavě proč nedostanou žádné reparace

Berlín i Moskva vysvětlily Varšavě proč nedostanou žádné reparace

Nedávno polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se "ozvala" s kauzou válečných reparací,oslovila Německo i Rusko, u bou zemí zazněly odmítavé odpovědi. 

Ilustrační foto
3.září 2017 - 13:30

Německo dělá všechno pro to, aby uklidnilo Polsko, včetně programů NATO pro konfrontaci Ruska, ale pokračující požadavky Varšavy mohou Berlín rozzlobit, říkají němečtí odborníci. Dosud Bundestag trpělivě vysvětluje, proč Poláci nedostanou reparace z Německa za "největší oběti druhé světové války".

Polsko nemá právní důvod požadovat, aby Německo zaplatilo náhradu škody vzniklé během druhé světové války. Analytická služba Bundestag o tom informovala v odborném posudku.

"Je to ošklivé, když se historie znovu používá jako politická zbraň," řekl německý politolog Alexander Rahr novinám. Německo v Evropě se stalo hospodářským a politickým lídrem, ne každý má ale Německo rád. Kromě toho "Poláci cení zuby na Němce, protože Německo kritizuje polskou vládu za to, že poškozuje demokracii," dodal. Připomněl také, že i Řecko požadovalo reparace po Německu v době, "kdy se dostalo do dluhů", ale vše je  urovnané.

Připomeňme, že poslanci polského Sejmu z vládnoucí strany "Právo a spravedlnost" se rozhodli žádat zaplacení "vojenských reparací" dokonce i z Ruska jako nástupce SSSR.

Kaczynski: Chceme od Německa náhrady škod za 2.světovou válku


Proč z pohledu Německa Poláci nemají nárok na reparace

Analytická služba Bundestagu připomněla polské straně, že Varšava v roce 1990 podepsala konečnou dohodu "2 + 4" o vztazích s Německem, která také "vylučuje nároky na odškodnění".

Během jednání o uzavření smlouvy Polsko také nepodalo žádnou žádost o náhradu škody. Takže v souladu s mezinárodním právem je současná pozice Polska nepřijatelná, shrnula analytická služba německých poslanců.

Německo až do roku 1990 bylo okupovanou zemí a zaplatilo odškodnění, jak požadoval poválečný řád, řekl Rahr. Ale po uzavření smlouvy se "stav Německa legálně změnil a všichni s tím souhlasili ," řekl politolog.

"Takže Polsko nemůže tlačit na Německo ani prostřednictvím mezinárodních soudů. Nikdo v této záležitosti Polsko nebude podporovat," zdůraznil Rahr.

Polsko: Máme právo na německé reparace za 2. světovou válku!


Rusku nestojí za to, reagovat ohledně reparací Polsku, oznámili ve Státní dumě

První náměstek předsedy rady Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Dmitrij Novikov (KSRF) si myslí, že ruské orgány nemusí dělat oficiální oznámení ohledně oznámení poslance v Polsku vládnoucí strany o tom, že Rusko údajně musí Polsku vyplatit reparace.

„Jestli mluvíte o oficiálním prohlášení ruských orgánů, nemyslím si," odpověděl Novikov na otázku RIA Novosti, jestli by Rusko mělo vůbec reagovat na taková prohlášení polských politiků.

„I v případě, že mají finanční problémy, ať si tyto finanční problémy řeší nějakými jinými způsoby. Polští politici neustále hledají způsob, jak se zviditelnit doma i v zahraničí," řekl poslanec.

Novikov si myslí, že by si politici měli  vzpomenout na události z roku 1945 a ne z roku 1921. „Kdy právě díky Sovětskému svazu a jeho pozici, zejména na Postupimské konferenci, s díky jeho vzájemným vztahům se spojenci, při rozdělování poválečného světa získalo Polsko získalo takové hranice, které má dnes," uzavřel poslanec.

(rp,prvnizpravy.cz,en.cyplive,foto:arch.)