Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Bez urychlených reforem se Ukrajina „nevyhrabe z korupčních bažin“

Bez urychlených reforem se Ukrajina „nevyhrabe z korupčních bažin“

Více než tři roky po revoluci a Porošenkových slibů korupce na Ukrajině pokračuje. Pokud Porošenko nyní nereformuje, tak země zůstane uvízlá v bažině korupce a starých oligarchických časů.

V armádě kvete jedna z největších korupcí
10. listopadu 2017 - 06:20

„Nedostatek důvěry v instituce, staré i nové, vládnoucí politici a opozice padají do hluboké deprese a apatie.“ Takto ukrajinský prezident nedávno popsal před parlamentem celkový stav ve třetím roce po revoluci, která měla osvobodit zemi od starých korupčních časů a katapultovat ji do šťastné evropské budoucnosti.

Bude nutné rychle učinit druhý pokus v boji proti korupci, řekl Porošenko. Je třeba odstranit základ pro jakékoli diskuse o "údajném ukončení reforem a začátku kontrarevoluce". Znělo to, jako by moudrá hlava státu neměla nic společného s vládním životem. Ale ukrajinský prezident rozhoduje. Nejen tvrdohlaví poslanci nespustili  reformy ale dále tolerují, jak oligarchové dále používají svá stará spojení a pokračují ve svých obchodech.

Mezi prvními oběťmi protikorupčního boje v Kyjevě jsou nepřekvapivě, právě ti Ukrajinci, kteří skutečně bojovali proti korupci. Aktivisté z nevládních organizací jsou obtěžováni a novináři, kteří provádějí vlastní vyšetřování korupce, jsou kontrolováni. Na jaře prezident podepsal protikorupční zákon, který kromě státních zaměstnanců nyní nutí zástupce nevládních organizací zveřejňovat příjmy a majetek. Ti, kteří požadovali průhlednost, by se tím měli také řídit, říká se.

Vzhledem k tomu, že se nevládní organizace v každém případě informují veřejnost a dárce jak využívají své prostředky, tak se zdá, že opatření sloužilo především k osobnímu zastrašování. Zároveň byla armáda zbavena povinnosti zveřejňovat své příjmy od  střední úrovně směrem dolů.

Obzvláště patrná je kampaň, která zasáhla Akční centrum pro boj proti korupci v Kyjevě, kde byli úředníci vyzváni  zpravodajskou službou SBU, aby zveřejnili své majetkové výkazy s omezeným přístupem. Jeden důstojník SBU  pak tyto nevládní organizace obvinil ze zpronevěry amerických fondů.


Není to tak, že by Ukrajina nedělala nic, co by mohlo zasáhnout kořeny korupce. S podporou ze strany EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) a na naléhání reformních sil v zemi, bylo představeno zveřejnění oficiálních aktiv. Na žádost MMF byl založen Národní protikorupční úřad (Nabu). Spolu s nově vytvořeným protikorupčním prokurátorem se Nabu může zabývat mnoha případy - pokud to jde. "Čím hlouběji vyšetřujeme, tím větší je odpor," stěžuje si 38letý šéf Nabu, Artem Syntik.

Nicméně, jeho kancelář připravila v letošním roce, některá překvapivá obvinění: na jaře proti Romanu Nasirovovi, šéfovi daňové služby státu a proti vlivnému bývalému poslanci Mykolovi Martynenkovi, že zpronevěřil 17 milionů amerických dolarů. Během letošního podzimu Nabu obvinil dva vysoce postavené úředníky z ministerstva obrany ze zpronevěry.


Naposledy, kdy byl zatčen syn ministra vnitra, protože byl údajně zapojen do prodeje předražených batohů armádě. Jeho otec okamžitě slíbil, že se podívá na "nové protikorupční orgány", které podle jeho názoru zasahují do politiky. Na Ukrajině je neobvykle velká část obranného průmyslu předmětem utajení. Zákon, který by to měl změnit, Porošenko osobně zastavil.

Žaloby Nabu by neměly vést k předčasnému optimismu. Bez nezávislého soudu, který se specializuje na korupci, práce vyšetřovatelů pravděpodobně nikam nepovede.

Zvláštní komora pro boj s korupcí u Nejvyššího soudu je dostačující, prohlásil nedávno prezident. Navíc můžete komoru rychleji zbudovat. Vzhledem k tomu, že MMF tento návrh odmítl, Porošenko nyní nevyhnutelně nabízí dvojí řešení: za prvé by měla být zřízena komora, později nezávislý soud. To určitě nebude funkční před prezidentskými volbami v roce 2019. Když Porošenko nebude děsit  zkorumpované elity, tak může doufat, že budou podporovat jeho znovuzvolení.

Nová reforma soudnictví, která zkracuje časový rámec pro šetření v délce až patnácti let na šest měsíců, odpovídá tomuto výpočtu. U těch starých kádrů, kteří jsou vinni ještě z dob vlády bývalého prezidenta Viktora Janukovyče to bude ve skutečnosti osvobozující rozsudek. Jistě ne náhodou, členové opozičního bloku, bývalí příznivci Janukovyče, hlasovali pro tuto reformu. Návrh zákona o zrušení imunity poslanců byl současně předán Parlamentem Ústavnímu soudu. Přitom mohl  být už několik let vyřešen a smeten ze stolu.


Porošenkův hlasitý kritik ministr hospodářství Litevec hospodářství Aivaras Abromavicius  odstoupil z vlády v květnu 2016 na protest proti zásahům do jeho gesce ze strany důvěrníka a bývalého Porošenkova partnera. Kritici  upozorňují, že Porošenko namísto zrušení klanů si založil svůj vlastní klan.
 
Když se Porošenko jako první oligarcha setkal  v prosinci 2013 s revolucionáři, demonstranty na Majdanu, tak ho poprvé vyhnali. Výrobce čokolády a bývalý ministr se náhle představil jako mluvčí hnutí proti korupci. Několik lidí se obávalo, že na pozici zahradníka se dostal kozel. Ale Porošenko pomalu získával jistotu. Koneckonců, když se před dvěma lety odvrátil od Jaceňuka, tak byl považován za mnohem méně zatíženého korupcí než ostatní oligarchové.

Západní zastánci nezávislé Ukrajiny prokázali hodně trpělivosti s výmluvným obchodníkem. Koneckonců zůstal sám s válkou proti separatistům podporovaným Ruskem. Teď už nemůže požádat o přehnané požadavky. Mokřady, které vyrostly během desetiletí, nemohou přes noc uschnout.

Nedávno se však projevy západních politiků v Kyjevě staly ostřejšími. Povzbuzující slova jsou následována stále naléhavějšími výzvami k návratu na cestu reforem. Mezinárodní měnový fond několikrát opakovaně zadržel úvěry pro Ukrajinu, aby si v říjnu vynutil důležité reformy, jako je důchodová reforma a reforma zdravotnictví. Nicméně další klíčové požadavky, například ty, které ukládá soud pro boj proti korupci,  Ukrajina odkládá navzdory varování MMF. Její zástupci nyní hovoří o "akutním nebezpečí" cesty zpět, před Majdan.

Ironií je, že pro Ukrajinu by malé hospodářské oživení mohlo být nebezpečné. Pokud si může Kyjev půjčit peníze na mezinárodních trzích, nebude již nutné, aby v budoucnosti byly splněny požadavky MMF. Evropská unie spustila v letošním roce svoje nejúčinnější lákadlo, zavedla bezvízové cestování pro Ukrajince.


Nyní je na samotných Ukrajincích, aby od své vlády požadovali, co slíbila po revoluci. Stále neexistuje žádné nové protestní hnutí, které by mohlo být pro Porošenka nebezpečné. Pouze 5.000 demonstrantů se v říjnu shromáždilo před Nejvyšší radou, s tím ve srovnání ve svém maximu dosáhnul Majdan na 200.000 Bylo by osudné, kdyby se optimismus posledních let nakonec změnil v apatii a depresi popsanou Porošenkem.

(rp,prvnizpravy.cz,nzz,foto:arch.)