Svátek má: Otmar

Zprávy

Velikost textu:

BFM TV: Ruský „obilný" průlom vyděsil Západ!

BFM TV: Ruský „obilný" průlom vyděsil Západ!

Rusko, které se donedávna téměř nezúčastnilo světového trhu s obilím, se stává významným hráčem, konstatoval finanční komentátor francouzského televizního kanálu BFM TV.

Abdeddaïm: Se silou Ruska je těžké soutěžit
19. listopadu 2017 - 04:20

Nová pozice Ruska coby zemědělské velmoci vyvolává vážné obavy v Evropě, neschopné soutěžit s ruskými cenami obilí, stejně jako ve Spojených státech, které v něm vidí hrozbu kvůli jeho vlivu na Středním východě.

BFM TV: Rusko se stává hlavním hráčem na světovém trhu s obilovinami. A jak uvidíte, dámy a pánové, to vede k mimořádně zajímavým strukturálním změnám. Nejprve, jak můžeme posoudit toto mezinárodní přerozdělování na světové mapě obilovin?

Benaouda Abdeddaïm, finanční pozorovatel: "V roce 2000 netvořil podíl Ruska na světovém trhu ani jedno procento. V této sezóně se jeho podíl odhaduje na 18 procent. Agentura Bloomberg hlásí, že objem vývozu (oblovin) v Evropské unii klesl v této sezoně o čtvrtinu, zatímco objem ruského vývozu vzrostl o 20 procent. Francouzská specializovaná agentura Agritel uvádí, že Rusko již několik týdnů vyváží, cituji, „asi jeden milion tun obilí, včetně 830 tisíc tun pšenice.“

Se silou Ruska je obtížné soutěžit v hlavních tendrech v Africe a Asii. Finanční zdroj v Londýně řekl, že v posledních třech měsících, Rusko vyhrálo všechna výběrová řízení na dodávky obilí na světovém hlavním odbytovém trhu - Egyptě. Ale nejen Rusko má vedoucí postavení: Turecko, Bangladéš, Nigérie také získaly velké podíly na trhu. Indonésie, velká dovážející země, která předtím kupovala velké množství obilí na Ukrajině, se dnes obrátila k vývozu z Ruska."


BFM TV: Jak může být tento průlom vysvětlen, Benaoude?

Benaouda Abdeddaïm: "Nejdůležitějším faktorem je vysoká konkurenceschopnost cen dosažených v důsledku pádu rublu. Navíc, uprostřed významné modernizace. Aby se zvýšila efektivita, Rusko nakupuje pokročilé technologie v Evropě a ve Spojených státech. Americké ministerstvo zemědělství zvýšilo poslední údajě o sklizni obilí v Rusku na 83 milionů tun, což je nový rekord, který 2,2 násobně překračuje ukazatele Francie.

Kromě toho hraje rozhodující roli politika státní podpory. Americký časopis Businessweek ve své studii vysvětluje, že státní podpora pomohla výrobcům snížit náklady o 50 procent oproti konkurenci. Vážným důsledkem je, že Rusko může stále zvyšovat nabídku, a to i v době, kdy ceny světových obilovin výrazně rostou."

BFM TV: To znamená, že tyto změny nejsou příležitostné a samozřejmě ještě nekončí?

Benaouda Abdeddaïm: "Německo a Polsko jsou dnes v pokušení držet své produkty ve skladech až do lepších časů ve vztahu k cenám. Pokud jde o Francii, bude muset přehodnotit svoji obchodní politiku, a to i v souvislosti s partnery, o jejichž spolupráce se zdálo, že je již hotová věc, jako je Pobřeží slonoviny, Senegal a Kamerun. Francouzští analytici se obávají, že se k nim dostanou návrhy ruských vývozců, kterým nebude možné konkurovat.


Úzkost je také zaznamenána ve Spojených státech, ale z jiného pohledu. V červenci byla společně s Pentagonem provedena vědecká studie. Čtyři americké univerzity se pokusily vysvětlit, jakým způsobem Rusko posiluje strategický vliv na Středním východě a v severní Africe, kvůli jeho postavení jako velmoc obilí. Vyvíjí tedy tlak na kanály zásobování potravinami a tím na zabezpečení potravin v regionu.

Před třemi a půl lety jsme se v Bruselu setkali s členem předchozí sestavy Evropské komise. Náš partner zapochyboval o tom, zda se Rusko bude moci, zatíženo vnějšími sankcemi po ukrajinské krizi, uživit, cituji, „není schopno produkovat potraviny pro vlastní potřebu“. Dnes se zdá, že Rusko zcela odpovědělo na tuto otázku."

(kou, prvnizpravy.cz, bfmtv.com, foto: repro video bfmtv.)