Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Turecko riskuje, že bude na seznamu "nepřátelských států"

Bild: Turecko riskuje, že bude na seznamu  "nepřátelských  států"

Po zadržení německých občanů v Turecku Berlín vyhrožuje Ankaře tím, že bude Turecko zařazeno na seznam "nepřátelských států", píše Bild.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
14.září 2017 - 04:20

Pokud se tak stane, tak nositelé německých státních tajemství už nebudou moci jezdit na dovolenou do Turecka, stejně tak nebudou moci navazovat  osobní vztahy s tureckými občany, píše se v článku.

Německá spolková služba (BND) oznámila už svůj záměr zahrnout Turecko do seznamu "nepřátelských států, důvodem bylo zadržení německých občanů tureckou policií.

V současné době obsahuje seznam 30 zemí, včetně Sýrie, Afghánistánu, Íránu, Ruska, Severní Koreje, Pákistánu a Číny. Tyto státy představují zvláštní riziko pro nositele státního tajemství, kteří pracují ve zvláštních službách, vládě, policii a Bundeswehru. K hrozbám patří  špionáž, vydírání a zastrašování.

Pokud bude Turecko mezi "nepřátelskými  zeměmi", zaměstnanci , kteří jsou nositeli státních tajemství, nebudou moci jezdit do Turecka na dovolenou.  Manželství s Turkem nebo tureckou ženou bude také považováno za ohrožení.


Vztahy mezi Ankarou a Berlínem se ochladily kvůli zadržení německých občanů v Turecku z politických důvodů. Německé úřady požadují, aby byli propuštěni. Turecká vláda zase naopak požaduje, aby Německo do Turecka eskortovalo lidi, podezřelé  z teroristické činnosti.

Německé velvyslanectví v Turecku stále nemá přístup k německému muži (45), zatčenému na istanbulském letišti minulou neděli. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl ve středu v Berlíně, že muž z Hessenu je stále v policejní vazbě. Muž má pouze  německé občanství. Turecká strana odmítla přístup zástupci německého velvyslanectví k zadrženému, takže zatím německá strana nemá žádné informace  za co byl zatčen.

Podle mluvčího velvyslanectví turecké úřady neposkytly žádné oficiální informace o zatčení muže a jeho manželky. Žena byla propuštěna, ale podle spolkového  ministerstva zahraničí  má zákaz k opuštění země.


Ve středu byl v Turecku vydán zatýkací rozkaz proti 79 osobám. Jsou obviněni z propojení s pokusem o převrat v roce 2016. Jedná se o bývalé zaměstnance vzdělávacích institucí. Říká se, že používali šifrovanou službu k zasílání zpráv ByLock, kterou podle vlády také využívají příznivci kazatele Fethullaha Gülena v USA.

Prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Gülenovo hnutí, že stojí za pokusem o převrat, a proto požaduje  vydání mnoha Gülenových příznivců z Německa do Turecka.


(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)