Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Blížíci se setkání Putin-Trump zvyšuje tlak Trumpovým poradcům

Blížíci se setkání Putin-Trump zvyšuje tlak Trumpovým poradcům

Ne všichni Trumpovi poradci podporují setkání s Putinem, mají obavy z vyšetřování FBI a zvláštní komise o vztazích s Ruskem. Vladimir Putin a Donald Trump by se měli spolu setkat během summitu APECO ve Vietnamu.

Donald Trump a Vladimir Putin
8. listopadu 2017 - 07:20

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, že se tento týden setká s Vladimírem Putinem, rozdělilo jeho poradce, někteří z nich zpochybnili správnost takového setkání v době probíhajícího vyšetřování FBI o ruském vlivu a stálého  proudu zpráv o manipulaci Moskvy v sociálních médiích pro propagační účely.

„Setkání se uskuteční na okraji summitu APEC v Da Nangu, ,“ řekl prezident novinářům na palubě Air Force One.

Trump a ministr zahraničí Rex Tillerson považují schůzku za cennou a stojí proti nepříznivým názorům, uvedl v článku BuzzFeed News, ale kariérní diplomaté z Bílého domu mají různé názory.

Prezidentovi poradci si také uvědomují si, že potřebují vzít v úvahu to,  že s Ruskem se dokážou dělat společné věci za předpokladu, že Rusko bude dělat věci jako první.

Obavy mezi vládními odborníky na Rusko jsou v tom, že z tohoto setkání bude jen málo užitku, zejména pokud jde o otázku Sýrie, kde USA a Rusko podporují protichůdné strany v konfliktu, který začal jako povstání proti syrskému prezidentovi Bašaru Asadovi. Tito odborníci se domnívají, že není možné tlačit Putina do pozice proti Asadovi,  takže z jednání o Sýrii nebude asi žádný výsledek.

Tillerson se ale domnívá, že USA nemohou v Sýrii dosáhnout pokroku v deeskalaci konfliktu a politickém řešení bez ruské spolupráce, uvedli dva američtí úředníci. Tillerson také chce, aby Spojené státy byly připravené na zásadní diskusi o dalších otázkách, včetně Ukrajiny a Severní Koreje.

Názor Tillersona obecně podporuje úřad ministerstva zahraničních věcí a zejména zvláštní vyslanec Brett McGurk, který vede boj proti ISIS. Vedoucí představitelé Středního Východu David Satterfield a Michael Ratney také tvrdí, že podporují toto řešení.


Vysoký představitel ministerstva zahraničních věcí, který souhlasil s oběma argumenty, uvedl, že Rusové jsou nezbytní proto, aby obnovili dynamiku Ženevského procesu, který OSN považuje za nejlepší způsob, jak mluvit v Sýrii s Asadem. Alternativní proces, podporovaný Ruskem, Tureckem a Íránem, který se navrhuje v rozhovorech v kazašské Astaně. Spojené státy se zúčastnily rozhovorů jako pozorovatelé, ale Rusko je zjevně tím nejsilnějším účastníkem.

"Máme problém, jak řídít naše vojenské jednotky v Sýrii, ale stejně tak důležité je přesunout  rozhovory z Astany zpět do Ženevy," uvedl vysoký představitel. "Obávám se, že dokud nebudeme skutečně migrovat tyto rozhovory do Ženevy, tak Rusové se pokusí použít tento proces ke konsolidaci svých vojenských zisků a jejich nadřazenosti. "

Donald Trump řekl novinářům na cestě do Tokia, že setkání s Putinem by se mohlo ukázat jako užitečné pro jeho snahu vyvíjet tlak na Severní Koreu ohledně programu na vývoj jaderných zbraní, což je klíčový smysl jeho cesty.

"Chceme Putinovu pomoc v Severní Koreji a budeme se setkávat s mnoha různými vůdci," řekl Trump.


V neděli vedoucí úředník administrativy dodal, že "Rusko hraničí se Severní Koreou" a že Moskva má "povinnost člena OSN prosazovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN" týkající se sankcí proti Pchjongjangu.

Zatímco je důležitá ruská podpora prosazováním sankcí vůči Severní Koreji, tak Rusko má mnohem větší vliv na konflikty na Ukrajině a Sýrii.


První schůzka mezi Trumpem a Putinem na summitu G20 v Hamburku trvala více než dvě hodiny, než se poradci rozloučili. Potom Trump řekl, že tlačil Putina k přiznání ruského zásahu do voleb v roce 2016, ale ruský prezident toto obvinění nazval falešným.

Normálně by nebylo neobvyklé, aby se prezidenti Ruska a Spojených států setkali na okraji regionálního fóra, kde jsou oba přítomní. Ale poradci z Bílého domu doufali, že výlet do Asie odloží další šetření ruského vlivu a ne že dojde k opětovnému setkání obou prezidentů.

"V normálním světě by tato schůzka byla v pohodě," řekl Herbst, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině, "ale věci se stávají dramatickými, když mluvíte o setkání Trump-Putin ze všech úhlů i podle titulků v médiích. Trumpovo podivné spojení s Kremlem činí jeho poradce nervózními. A jeho setkání v Evropě, které mělo být krátké, ale trvalo dvě hodiny, tak to je důvod, proč se to stalo všechno problémem. "

(rp,prvnizpravy.cz,buzzfeed,foto:arch.)