Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Bojíme se to říci nahlas: WADA je řízená anglosaskou lobby a politicky!

Bojíme se to říci nahlas: WADA je řízená anglosaskou lobby a politicky!

Naprosto skandální je situace okolo Světové antidopingové agentury (WADA), která je řízená skupinou lidí, která plní politická zadání. Vyplývá to z korespondence bývalého člena MOV.

Richard McLaren, šéf WADA
18. ledna 2018 - 04:20

Hackeři ze skupiny Fancy Bears zveřejnili komunikaci bývalého čestného člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a bývalý prezident Mezinárodní cyklistické unie, Holanďanem Hein Verbruggenem s prezidentem MOV Thomasem Bachem. Před několika dny o tom informovaly i Prvnizpravy.cz.

Jeden z dopisů Verbruggena se ocitl v rukou redakce RIA Novosti. V tomto dopise ze 13. října 2016, Hain přímo obviňuje Světovou antidopingovou agenturu (WADA), že od počátku zabývala politickými problémy anglosaské koalice, a že činnost WADA a jejích vedoucích poškozuje obraz MOV a olympijského hnutí jako celku.

Anglosaská koalice

„Myslím, že mnozí z nás si náhle uvědomili, že za posledních 17 let je WADA v rukou čtyř lidí: Richarda Pounda, Davida Hofmana (bývalý prezident a generální ředitel WADA), Craiga Reedieho a Oliviera Niggli (úřadující prezident a generální ředitel WADA). Nazařazuji mezi ně Johna Faheye, který se nečekaně stal prezidentem WADA, a to bez jakýchkoli zkušeností v boji proti dopingu (což je pravděpodobně pohodlné pro ty, kteří si chtěli udržet moc, ale bylo to špatné pro WADA.) S veškerou úctou k prezidentovi Reediemu se domnívám, že žádný se zkušeností s WADA nebude polemizovat s tím, že Pound si stále zachovává dominantní postavení v organizaci,“ napsal Verbruggen napsal.


Hain, který zemřel v roce 2017 na leukémii, věřil, že WADA selhala v úkolu stát se efektivní a respektována po celém světě antidopingovou organizací, protože od samého začátku, od svého vzniku v roce 1999, byla zneužita k řešení politických úkolů.

„Všichni víme, ačkoli se to bojíme říci nahlas, že v projevech vedení WADA někdy zněly protievropské motivy, a někdy - i proti MOV,"
uvedl Verbruggen a pokračoval: Vedení WADA jmenované MOV (což činí situaci ještě cyničtější), obvykle úzce spolupracovala s malými skupinami antidopingových výborů zemí, hlavně reprezentované anglosaskou koalicí (USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie, Velká Británie), stejně jako skandinávskými zeměmi, které jsou jen mírně bokem. Tento přístup umožňuje, aby stejní lidé po dlouhou dobu zůstávali u moci. Tuto koalici lze vidět ve struktuře výborů WADA a expertních skupin:

- Z 11 výborů je devět vedeno zástupci anglosaské koalice - samozřejmě jde o nejdůležitější výbory;

- Ze 112 členů je 56 anglosasů a 10 dalších ze států Skandinávie;

-  V 11 výborech má sedm anglosaskou většinu a v dalších dvou je většina Anglosasů a Skandinávců;

- Zástupci Kanady a Spojených států mají v každém výboru velké zastoupení

Hein napsal tento dopis ve věku 73 let, osm měsíců před smrtí na leukémii. Opakovaně zdůraznil, že nemá žádné ambice, a žádá pouze po předsedovi MOV věnovat pozornost tomu, co se mu děje pod nosem. Například, jak v WADA navrhl, aby se odstranili všichni sportovci z Ruska před hrami v roce 2016, a když to olympijský výbor odmítl, Dick Pound řekl světu, že MOV potřebuje změnu.

Verbruggen trval na tom, že změny jsou třeba právě u Světové antidopingová agentury, která je plně manipulována zvláštní skupinou lidí, kteří vytvořili koalici a nemají strach ze ztráty pozice, protože stále budou mít moc. Poslal svůj dopis nejen Thomasovi Bachovi, ale všem členům Výkonného výboru MOV.


Rusko si do jisté míry za dopingové problémy může samo, ale jak se časem ukázalo, jde o výběrovou honičku zaměřenou „pouze“ na Rusko, a potvrzuje to, co se tušilo, že WADA, která má být neutrální a nezávislá, jedná na základě politického zadání.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)