Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Borisov: Nové protiruské sankce přinesou Bulharsku jenom ztráty

Borisov: Nové protiruské sankce přinesou Bulharsku jenom ztráty

Sankce proti Rusku nesplnily svoji úlohu, tvrdí bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj by Rusko mělo vytvořit normální, pragmatické vztahy.

Bojko Borisov, bulharský premiér
1.srpen 2017 - 06:20

„V posledních letech jsme měli poněkud komplikované vztahy s Ruskem, ale pragmatismus vyžaduje, abychom budovali normální vztahy,“ řekl Borisov na kongresu Evropského demokratického svazu studentů ve Varně.

Dodal, že „vše se točí kolem ropy a zemního plynu.“ „V těchto oblastech jsou ve světě obrovské změny. Již před několika lety jsme s Evropskou radou jednomyslně schválili sankce proti Rusku. Podle mého názoru ale neplní svou úlohu,“  řekl bulharský premiér.

Borisov zdůraznil, že „Evropská unie odmítla plynovod South Stream vedený přes Bulharsko a transformovala ho do tureckého Streamu  (Turkish Stream), kde bude v čele Řecko a Itálie. Cítil jsem se podvedený, ale mlčím. Začali jsme aktivně pracovat na vybudování distribučního centra plynu v Bulharsku. Minulý týden nám Evropská komise vydala oprávnění jednat o přímém dovozu ruského plynu, takže pracujeme pragmaticky, v opačném případě to budou pro Bulharsko obrovské ztráty,“ pokračoval Borisov.


„Vždycky jsem si myslel, že mezi Evropou a Ruskem by měly převážit pragmatické vztahy. Bohužel naše vina to není a výsledky jsou obvykle zničující pro Evropu. Nechci se vyjadřovat o vztazích s ostatními evropskými zeměmi, Ruskem nebo o  vztazích mezi Ruskem a USA. Domnívám se, že Bulharsko vede pragmatickou politiku, a musím dodat, že nikdy jsme neměli problémy s EU a NATO,“ pokračoval  bulharský premiér.

V posledních dnech často Borisov opakoval, že bulharské ztráty vyplývající z toho, že plynovod South Stream přes Černé moře nebude realizován. Před třemi lety Evropská unie, uvedla, že projekt South Stream není slučitelný s právními předpisy EU.  Borisov také upozornil, že „předchozímu vládnímu kabinetu se podařilo rozbít Rusku všechny tři balkánské projekty s účastí Bulharska: Ropovod Burgas-Alexandropolis, výstavba druhé jaderné elektrárny v Belene na Dunaji a South Stream“.

Gazprom kvůli americkým sankcím urychluje výstavbu „Turkish streamu“

Při realizaci projektu Turkish Stream se k němu postupně připojí Řecko a Itálie, tak je jasné, že Sofia ztratí roli balkánského distributora plynu. Borisov nyní usiluje o to, aby se tak nestalo. Před několika týdny řekl, že spojení Bulharska s Turkish Streamem je „absolutní nutností.“

Podle tranzitní firmy Bulgartransgaz  v roce 2015 tranzit přes Turecko byl v objemu 11,9 miliard krychlových metrů plynu, do Řecka  2 miliardy krychlových metrů, do Makedonie  130 milionů metrů krychlových. Zisk Bułgartransgazu zisk činil 360 milionů leva (180 milionů euro), z čehož 206 milionů leva (103 milionů eur) bylo za tranzit.

(rp,prvnizpravy.cz,pulsbiznesu,foto:arch.)