Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

Británie má překonat Rusko v nákladech na zbrojení!

Británie má překonat Rusko v nákladech na zbrojení!

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ujistil, že poté, co se stane premiérem, zvýší rozpočet na obranu o 15 miliard liber.

Jremy Hunt, britský ministr zahraničí
26. června 2019 - 04:20

To prý umožní Spojenému království „vůdčí globální roli v boji proti agresivní aktivitě Ruska u evropských břehů“, uvedl The Daily Telegraph.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt se pokouší zlikvidovat mezeru mezi Borisem Johnsonem, favoritem v závodě o premiérskou sesli. Proto v mnoha rozhovorech politik říká, na co přesně utratí peníze z rozpočtu, pokud povede vládu, napsal The Daily Telegraph.

Podle Hunta bude jeho třemi prioritními oblastmi coby premiéra ekonomika, boj proti negramotnosti a ochrana země. Slíbil, že zvýší výdaje na obranu na 2,5% HDP, což je o 0,5% více, než vyžaduje dohoda NATO.
 
Hunt zdůraznil, že pokud se stane šéfem kabinetu, bude Británie hrát „vedoucí globální roli v odrazování agresivních aktivit Ruska u evropských břehů". Proto plánuje zvýšit rozpočet ozbrojených sil Spojeného království o 15 miliard liber (tím se patrně dostane na nebo dokonce nad úroveň vojenských výdajů „agresivního“ Ruska, které dokonce hodlá, podle Putina, v příštích dvou letech naopak ještě výdaje na obranu – což je zvláště rafinovaná a nebezpečná forma agresivity - snižovat – pozn. red.).

 
Ministr ujistil, že najde další finanční prostředky na posílení britské přítomnosti v severním Atlantiku „v souvislosti s činností ruských ponorek", stejně jako v Indickém a Tichém oceánu. Má také v úmyslu posílit opatření proti kybernetickým hrozbám, poskytnout vojákům „prvotřídní“ vybavení a zlepšit jednotky rychlé reakce, které mohou být rychle nasazeny na ochranu zájmů Britů.
 
Podle Huntových plánů by měl rozpočet ministerstva obrany do roku 2023 vzrůst z 38 miliard liber na téměř 54 miliard liber. Dodatečné finanční prostředky budou podle politika poskytovány ekonomickým růstem, k němuž podle něj povede pokles daní z příjmů právnických osob z 19 na 12,5%(o fyzických osobách tato neoliberální, konzervativní pravice nemluví, podobně jako v ČR Kalouskova strana – pozn. red.).
 
Huntův tým doufá, že politik bude schopen přesvědčit Konzervativní stranu, že jeho devět let praxe ve vládě mu umožňuje být „nejkvalifikovanějším kandidátem na post premiéra v nedávné historii“ a že bude schopen splnit sliby, které jim byly dány.
 
„Byl jsem to já, kdo dosáhl historického nárůstu výdajů na zdravotní péči a stejně jako předseda vlády dosáhnu toho samého pro obranu. Zvýšení výdajů na obranu o 25% během pěti let dosvědčí světu o sebevědomé zemi, která je připravena hájit své zájmy a hodnoty, když vstupujeme do vzrušující budoucnosti „postbrexitu“," řekl Hunt.

„Každý ví: Británie je vedoucí „měkkou silou “na světě. Abychom však zachovali důvěryhodnost, musíme ukázat, že máme v úmyslu zůstat prvotřídní vojenskou mocností. Můj obranný plán poskytne statečným vojskům potřebnou podporu a ukáže světu, že pokud jde o nové hrozby vůči západním hodnotám, Británie je opět v akci a její hlas bude sebejistý,“ dodal ministr (podobně oslovoval své konzervativní příznice i bývalý a poněkud infantilní ministr obrany Gavin Williamson – pozn. red.)
 
Mezitím se Boris Johnson rozhodl zaměřit se na otázku vystoupení země z EU poté, co on a Hunt prošli do finálové volby vůdce Konzervativní strany a vlády. Podle průzkumů veřejného mínění se pozice bývalého starosty Londýna otřásla kvůli jeho hádce s přítelkyní Carrie Symondsovou poznamenal The Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)