Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Britské špionážní letadlo bylo odhaleno programem za 2,99 liber pro mobily

Britské špionážní letadlo bylo odhaleno programem za 2,99 liber pro mobily

„Letečtí pozorovatelé“, používající levnou aplikaci na sledování leteckého provozu za 2,99 lliber,  objevili britské špionážní letadlo na hranicích s Ruskem.

Rivet Joint
30.duben 2017 - 12:30

Špionážní letoun britské RAF v ceně 650 milionů liber byl viděn na mobilní aplikaci jak se pohybuje v blízkosti Ruska.

Letoun RAF, jménem Rivet Joint, byl viděn ve výšce 27 000 stop, když se snažil získat informace o silně bráněné ruské základně v Baltském moři.

Minutu záznamu vysoce utajované mise o Kaliningradské námořní letecké základně sledovaly stovky tisíc lidí na internetu a detaily byly sdíleny na Twitteru.

Radarové snímky na sociálních médiích ukazovaly, že speciální letadlo RAF letělo ve vzdálenosti 60 mil od ruské základny a bylo doprovázeno americkými špionážními letadly a neviditelnými stíhačkami  F-35A.

Společná operace Spojeného království a Spojených států, která byla zahájena minulé úterý, a konala se  v době velkého napětí mezi prezidentem Putinem a NATO a jen pár dní poté, co britští vojáci v Estonsku se účastní manévrů proti ruské invazi.


Bývalý letecký velitel Graham Pitchfork varoval, že stránky jako jsou Flightradar24.com a Planefinder.net znemožnily RAF uchovat tajemství.

"Není mnoho těch chytráků, kteří se mohou dívat a sdílet informace se světem. Rychlost přenosu informací a snadnost jejich sdílení je ale pozoruhodná,“ řekl Graham Pitchfork.

"Myslím, že je trochu divné, že tihle lidé chtějí sledovat naše vojenská špionážní letadla všude, kde jsou.“

Ruské bombardéry poblíž Aljašky vyprovázely americké stíhačky


V úterý ráno odletěl z letiště RAF ve Waddingtonu v Lincolnshire 146-ti tunový Rivet Joint a její 27-členná posádka. Letoun o délce 136 stop později přeletěl přes Severní moře a letěl nad Dánskem a později byl nasměrován k ruským břehům.

"Britská a americké letadla se s největší pravděpodobností pokoušela vyvolat reakci ruské radarové ochrany, protože potom většinou Rusové vysílají své radarové vlny proti Británii a USA, aby sbírali a analyzovali data".

Daily Mail už předtím ukázal, jak teroristé pomocí aplikace Flightradar24 a mobilních telefonů mohli sledovat vrtulník letecké ambulance s princem Williamem.


"Evropský vzdušný prostor je extrémně přeplněný, takže existuje limit pro to, co může udělat skrytě," dodal k případu Justin Bronk z think-tanku Royal United Services Institute.

(rp,prvnizpravy.cz,dailymail,foto:arch.)