Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Britské tajné služby obvinily ministra obrany z vyvolávání paniky!

Britské tajné služby obvinily ministra obrany z vyvolávání paniky!

Vedoucí představitelé britské zpravodajské služby naštvaně obvinili ministra obrany Gavina Williamsona z úniku informací kvůli jeho slovům, že Rusko plánuje zničit důležitou infrastrukturu a tím vyvolat „paniku a chaos.“

Gavin Williamson, britský ministr obrany
29. ledna 2018 - 04:20

Britský ministr obrany Gavin Williamson prohlásil, že Rusko by mohlo uštědřit těžkou ránu Británii, pokud poškodí elektrické kabely a potrubí, které ji spojují s kontinentem a v důsledku by mohly „zahynout tisíce a tisíce lidí“

The Times, s odkazem na své zdroje uvedly, že kvůli tomu se „lidé v Centru pro vládní komunikace (britská zpravodajská služba) rozzuřili".

„Ještě nikdo nezašel tak daleko v kvalifikaci potenciálního rizika pro život kvůli potencionálnímu ničivému útoku Ruska nebo jiné nepřátelské země na britskou infrastrukturu. Nechceme spekulovat a vytvářet paniku," řekli vydání.

List poznamenal, že Williamson ve svých prohlášeních využít utajované údaje získané od spojenců země, ale ministerstvo obrany tuto verzi odmítlo.

Rusko doporučilo britskému generálnímu štábu zdravotní prověrku!

Že se jedná o nesmysl z úst ministra obrany přišel deník The Guardian.

Experti, jichž se dotázal deník The Guardian, se shodli na tom, že populace neutrpí ani tehdy, pokud budou všechny kabely a potrubí přeřezány.

Odborníci obvinili britského ministra obrany z vyvolávání strachu, napsal The Guardian.

Je nepravděpodobné, poukázali odborníci, že by se ve Velké Británii zhaslo, pokud by došlo k přerušení činnosti těchto podvodních komunikací, které totiž zajišťují dodávky pouze z 5% veškeré elektřiny v království.

„To ale zní trochu jako vyvolávání strachu. Je zřejmé, že Spojené království může přežít, pokud bude jedna linie vyřazena z činnosti. To se stalo již minulý rok s linkou, která přochází z Francie,“ cituje vydání odborníka, když hovořil o kabelu, který spojuje obě země, poškozeném bouří. Navíc řekl, že i kdyby byly všechny čtyři linie poškozeny současně, je nepravděpodobné, že by vážně uškodily Spojenému království.

Navíc v případě takového scénáře existuje určitá hierarchie a první se setkají s omezením dodávek elektřiny průmyslové podniky a teprve poté jednotliví spotřebitelé.


Nicméně zároveň experti varovali před přílišnou závislostí na dodávkách elektřiny ze zahraničí, protože pokud je jejich podíl na celkovém objemu větší, pak bude prostor pro manévrování z Londýna menší. A současné ekonomiky jsou stále na energii velmi závislé.

Moskva se ostatně vysmála Williamsově prohlášení s tím, že je důstojné nanejvýše „reflexe v dětských komiksech nebo serálu „Monty Python's Létající cirkus", poznamenal The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, theguardian.com, foto: arch.)