Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Britský diplomat: Pravdou je, že Německo není rukojmím Ruska!

Britský diplomat: Pravdou je, že Německo není rukojmím Ruska!

Nigel Sheinwald, bývalý velvyslanec Velké Británie v USA, tak reagoval v rozhovoru pro CNBC na prohlášení Donalda Trumpa, že z ekonomických důvodů je Německo „rukojmím“ Ruska.

Nigel Sheinwald, bývalý velvyslanec Velké Británie v USA
12. července 2018 - 07:20

Podle diplomata jsou hlasité výroky zcela v duchu Donalda Trumpa, protože "hraje podle jiných pravidel".

Sir Nigel Sheinwald řekl také v rozhovoru, že „před pár lety bych nikdy nečekal, že budu odpovídat takhle, ale prezident Trump hraje podle různých pravidel. Myslím, že většina Evropanů to nečekala, podle mého názoru, vytěžil maximum z takových prohlášení.
 
Pravdou je, že Německo není rukojmím Ruska. Angela Merkelová nepodporuje prezidenta  Vladimira Putina.

"K čemu je NATO, pokud Německo platí Rusku miliardy dolarů za plyn a energii? Proč jen pět z 29 (členských) států dodrželo svůj závazek? USA platí za ochranu Evropy, ale pak tratí miliardy na obchodě. (Státy) musí platit dvě procenta HDP okamžitě, ne v roce 2025," napsal Trump večer na twitteru necelé dvě hodiny po skončení společného zasedání.
 
„Myslím, že když se podíváte kolem sebe, jak rachotil prezident Trump  v posledním měsíci v předvečer summitu NATO, tak velkou pozornost věnoval dvouprocentnímu  cíli výdajů na obranu, ale v širším slova smyslu byla to také velmi tvrdá obchodní  kritika spojenců. A při zahájení summitu se znovu dostal  „na hřiště“  vztah ekonomik Německa a Ruska kvůli vývozu plynu. Ukázalo se, že Trump hodil do stejného kotle hodně různých témat.,“ řekl  Nigel Sheinwald.

„Zdá se mi, že prezident a zaměstnanci jeho administrativy si musí sami uvědomit, jaký je jejich úkol. Ve všech těchto prohlášeních samozřejmě existuje určitá pravda. Evropští spojenci skutečně potřebují věnovat větší pozornost své vlastní obraně. Velká Británie dlouhá léta prosazuje tento princip, vždy jsme byli ve skupině zemí, ve kterých příslušné výdaje překročí dvě procenta, a pomohlo to obrovsky při operaci v Afghánistánu a jiných bojištích, kde se angažovalo  NATO,“  vysvětluje přínos Velké Británie.


Americký prezident to vše dělá v zájmu posílení NATO, chce reformovat NATO, abychom postupovali společně správným směrem, Trumpův začátek na summitu byl sarkastický a ještě není konec, summit trvá dva dny a potom se Donald Trump přesune na návštěvu tradičního amerického spojence, do Velké Británie,

„Myslím, že základem pro návštěvu Spojeného království budou události ze summitu NATO. A  mohlo by  se opakovat to, co se stalo před několika lety na summitu G7, kdy vše skončilo konfrontací a sarkasmem, ale to nechceme při první návštěvě Donalda Trumpa ve Velké Británii. Doufám, že se to nestane,“ říká Nigel Sheinwald.

(rp,prvnizpravy.cz,cnbc,foto:arch.)