Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Britský exvelvyslanec: Byl Skripal zapleten do zprávy na Trumpa?

Britský exvelvyslanec: Byl Skripal zapleten do zprávy na Trumpa?

Verze Západu o atentátu Ruska na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala je krajně nepravděpodobná kvůli nedostatku důkazů a spěchu, s nímž v Londýn označil viníka.

Ilustrační foto
3. dubna 2018 - 04:20

V rozhovoru pro Consortiumnews.com to uvedl bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray. Podle něj tento případ je vysloveně výhodný pro struktury „stýskajícím se po studené válce“ - armádě, vojenského průmyslu a zpravodajským agenturám, kteří vidí hrozbu pro jejich rozpočty.

Nedávná otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala vedla ke vzájemným vyhoštění diplomatů ze Spojených států a Ruska. V rozhovoru Consortiumnews.com bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu, Craig Murray, aktivista za lidská práva a zpochybnil verzi, že útok provedlo Rusko.

„Neříkám, že Rusové s tím nemají nic společného,“ řekl velvyslanec. „Jen říkám, že existují další možnosti vývoje událostí. Neměli bychom označovat pachatele trestného činu tímto způsobem a říkat, že špatný chlapík žije někdo okolo, a proto je pravděpodobné, že to udělal. Zatím žádný podstatný důkaz, že je do toho zapojeno Rusko, není“.

Murray poukazuje na „ohromující“ fakt, že ve stejný den, kdy byl učiněn atentát, britská vláda uvedla, že tato záležitost byla za účasti Moskvy. „Neměli čas analyzovat důkazy. Jakoby tento incident využili coby záminku k přijetí předem plánované protiruské akce a k návratu k rétorice studené války. Vznikl pocit, že byli spokojeni s tímto incidentem a čekali na to,“ poznamenal.

Podle bývalého velvyslance vyhlášení Západu, že Rusko „velmi pravděpodobně“, stálo za pokusem o atentát, ukazuje, že ani v EU, ani ve Spojeném království neexistuje žádný důkaz, aby prokázal jejich verzi událostí.

Spojené království uvedlo, že Skripal byl otráven nervovým plynem skupiny „novičok“, který byl vyvinut Sověty v 80. letech. Až do nedávné doby, britská vláda a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) pochybovala, že se Sovětskému svazu reálně podařilo vytvořit něco podobného. Je to proto, že vědecká komunita pochybovala o existenci takové látky, nebyl plyn ani zakázán. „To, že britská vláda byla schopna identifikovat látku první den, je opravdu úžasné,“ podotkl Murray.

Kromě toho, „novičok“ - to není konkrétní druh zbraně, ale jeho třída. A Rusko není jediná země, která ji může vyrobit. V roce 2016 se Íránu podařila syntéza sloučeniny této skupiny, a sám o tom hlásil OPCW, jak se obával, že se sám může ocitnout pod chemickým útokem..

Kromě Izraele, který by podle názoru Íránců mohl provést takový útok, jsou ve světě s největší pravděpodobností  ještě nejméně dvě desítky zemí s potřebnou technickou kapacitou pro výrobu „novičoku“.

Rusko: Vážně podezříváme britské tajné služby z "případu Skripal"!

Kromě toho vědci, kteří vypovídali u Vrchního soudu, řekli, že Skripal byl otráven „novičokem“ nebo „velmi podobným jako on agensem“. Mnoho odborníků se domnívá, že jde jen o směs různých insekticidů.

„Existují další otázky," pokračoval Murray. „Britská vláda tvrdí, že tato látka je desetkrát silnější než konvenční nervový plyn ... Ale proč se tato vražedná látka neodlišuje větší účiností? Proč je lékař, který dával Julii Skripalové první pomoc, zůstal zcela nepdotčen a to navzdory skutečnosti, že po dlouhou dobu byl s ní ve fyzickém kontaktu?"

Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že Rusové tajně hromadí chemické zbraně a vyvinuli tajnou techniku fyzické likvidace. „Ale pokud jste byli Vladimirem Putinem, a měli byste tento tajný nervový plyn, proč se odhalovat použitím na vysloužilého špióna, který byl propuštěn z vězení před mnoha lety? Celý tento scénář je velmi nepravděpodobný,“ řekl velvyslanec.

Kromě toho, pokračoval Murray, je těžké si představit, proč by Rusko zničilo svou mezinárodní pověst zcela bezdůvodným útokem na starého špiona. Ve své době se Skripal zúčastnil výměny špiónů. „Pokud se lidé budou měnit jako vyzvědači a zabíjet, pak v budoucnosti k těmto výměnám nedojde. Takový agent KGB, jako je Putin - je poslední, kdo by takový systém zničil,“ uvedl diplomat.

Útok na Skripal přilévá pouze olej do ohně nové studené války. Za prvé, těžit z této události budou těžit špioni, vojenský průmysl a tajné služby. Všechny tyto struktury získaly další finanční prostředky.

Motiv Západu, proč odstranit Skripala

V případu Skripal je ještě další pozoruhodný detail, a to, že byl zapleten do vytvoření dokumentace na Donalda Trumpa, jejímž původcem je Christopher Steele ze společnosti Orbis Intelligence (na jejím vyfabrikovaném základě začalo v USA vyšetřování trumpa a jeho okolí ze spiknutí s Ruskem - pozn. red.). Steele pracoval jako agent MI6 na ruském velvyslanectví v Moskvě právě v době, kdy Skripal vedl dvojí hru. Na Skripala dohlížel další agent MI6 Pablo Miller, rovněž zaměstnanec uvedené společnosti.

„Mám silné podezření, že Skripal byl zapojen do sestavování dokumentace na Donalda Trumpa. Přiznám se, že je to nepřímý důkaz, nicméně, dokumentace byla zpracována v době, kdy Pablo Miller pracoval pro Orbis Intelligence. Stejně jako Steele, Miller pracoval jako agent MI6 v Rusku. Kromě toho, že žil ve městě Salisbury, v blízkosti Skripala. Potřebujete-li vytvořit sdokumentaci, v níž chcete vymyslet různé věci o Donaldu Trumpovi a jeho kontaktech s kruhy blízkých Putinovi, budete potřebovat ruský zdroj, který vám poskytne jména a dát dokumentu jistou míru pravděpodobnosti. Myslím, že právě takové podrobnosti dodal Skripal dokumentaci Steeleho,“  vysvětlil bývalý velvyslanec.

Sergej Skripal mohl být dvojitým agentem, který pracoval za peníze; dal jména Britů a ruských důstojníků zámořským agentům, což naznačuje, že to není nejzásadovější osoba na světě. Podle Murraye, pokud Skripal věděl, že tato dokumentace je plná lží, teoreticky by mohl veřejně přiznat zhotovení všech těchto informací v naději, že vydělá peníze.

Murray také poukazuje na to, že „Rusové byli dost chytří, aby se nadechli“, neboť pouze naplňují zrcadlová opatření. Nicméně, velvyslanec nevyloučil případnou eskalaci vývoje situace, včetně jaderné ho střetu.

„Jsem však přesvědčen, že toto vše se děje proto, že mnoha lidem v armádě a obranném průmyslu chybí studená válka. Vidí hrozbu pro své rozpočty. Vstupujeme do období, ve kterém bude málo mezinárodní spolupráce, ale mnoho militaristické frazeologie. A samozřejmě, vždy existuje pravděpodobnost, že se něco může pokazit,“ dodal Craig Murray.

(kou, prvnizpravy.cz, consortiumnews.com, foto: arch.)