Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Bundeswehr: 60 procent nové techniky není bojeschopné

Bundeswehr: 60 procent nové techniky není bojeschopné

Více než polovina nové techniky dodané Bundeswehru v roce 2017 není v současné době funkční.

Bojové vozidlo pěchoty Puma
1. listopadu 2018 - 03:20

Ze 71 vloni dodaných bojových vozidel pěchoty (BVP) Puma je v současné době k dispozici 27, odpovídal Peter Tauber (CDU), státní tajemník ze spolkového ministerstva obrany, na otázku Matthiase Hohna poslance  strany Die Linke o stavu techniky Bundeswehru.

Dokonce i nová jednotka letectva funguje jen částečně. Tři ze čtyř Eurofighterů, které byly dodány v loňském roce, nejsou v tuto chvíli nejsou v provozu. Jejich znovuuvedení do provozu se očekává v nejbližší době.

Pouze dva ze sedmi nových vrtulníků Tiger jsou v současnosti k dispozici. V případě transportních helikoptér NH90 jsou to čtyři ze sedmi. Čtyři z osmi dopravních letadel A400M jsou připraveny k použití. Celkově je provozní připravenost uvedených zbraňových systémů přibližně čtyřicetiprocentní.

„Provozní připravenost zbraňových systémů podléhá silným výkyvům v důsledku technických změn a může poskytnout jen omezený závěr o provozní připravenosti armády,“  píše se v odpovědi.


Deník Bild dříve uvedl, že ministryně obrany Ursula von der Leyenová byla obviněna ze zatajení poruchovosti vojenské techniky a „vylepšování statistik". Podle článku nebyla v loňském roce v provozu žádná německá ponorka, bylo možné použít méně než polovinu fregat a tanků a jen jeden ze tří bojových vrtulníků. Navíc korvety, o jejichž „bojové připravenosti“ von der Leyenová mluvila, neměly žádné zbraně, lodě neměly řízené střely a ponorky neměly kompletní posádku.

(rp,prvnizpravy.cz,freiheit,foto:arch.)