Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: Čína a Rusko našly Achillovu patu USA!

Business Insider: Čína a Rusko našly Achillovu patu USA!

Prodej amerických dluhopisů Ruskem je „záměrným úderem na americkou Achillovu patu", napsal Business Insider.

Ilustrační foto
25. července 2018 - 04:20

Zbavení se cenných papírů vyvolalo v Americe růst úrokových sazeb. Přičemž není Moskva v žádném případě hlavním věřitelem Washingtonu. Pokud Peking udělá něco podobného, důsledky budou mnohem vážnější, uvedly noviny.

Šéf Bílého domu, Donald Trump má velmi negativní vliv na zvýšení úrokových sazeb, poznamenal Business Insider. Nyní drahé půjčky, omezující hospodářský růst, jsou pro něj velmi nevýhodné, protože chce „ukázat blahodárné účinky svého izolacionistické politiky“. Existuje však ještě jeden velký problém - financování amerického veřejného dluhu.

V tomto ohledu Trump útočí na centrální banku, ale, jak vyplývá z nejnovějších údajů, není zapojen do nedávné zvýšení úrokových sazeb, vysvětlil autor. Ukazuje se, že za to může Rusko, které téměř opustilo roli amerického věřitele. Od dubna do května klesla ruská aktiva v amerických státních dluhopisech z 96 miliard dolarů na 15 miliard dolarů.


Moskva měla mnoho důvodů zbavit se cenných papírů, pokračovala publikace. Kreml se obává, že po protiruských sankcích přijatých na začátku dubna by se sankční opatření mohla rozšířit na obchod s americkými dluhopisy. Jejich prodej je šikovný způsob, jak se pojistit pro případ konfiskace.
 
Současně prodej cenných papírů posiluje ruský rubl. Rusko navíc dlouhodobě sází na diverzifikaci svých devizových rezerv a také chce zbavit se závislosti na dolaru a investuje do zlata. Někteří odborníci se domnívají, že ruské akce jsou „cíleným útokem na Achillovu patu Spojených států“, protože v poslední době vzhledem k nárůstu rozpočtového schodku se závislost Spojených státech na jejich věřitelích výrazně zvýšila.
 
Ale v porovnání s Čínou je Rusko relativně malým věřitelem, zdůraznil Business Insider. Pokud Peking udělá něco podobného, důsledky budou mnohem vážnější. V lednu pouze pověsti, že Čína pozastavuje nákup amerických dluhopisů, vyvolaly prudký nárůst úrokových sazeb. Čína vlastní cenné papíry ve výši 1,18 bilionu dolarů, poukázaly noviny.

 
Zároveň Trump vyhrožuje Pekingu cly na tak velký objem dovozu, že Čína může docela „oplatit stejnou minci" - omezením dovozu z USA. A prodej amerických dluhopisů je jedním ze způsobů pomsty. Ale věci nejsou tak jednoduché, protože i prodej části cenných papírů -  bude mít vliv na ostatní věřitele - může vyvolat bumerangový efekt, a zbývající dluhopisy se budou znehodnocovat. Číňané tím samy sobě způsobí škody.
 
Ovšem nyní Čína trpí slabým jüanem, uvedly noviny. V letech 2015-2016 prudké oslabení místní měny vedlo k vážným poruchám na burze. A aby se zamezilo opakování této situace v budoucnosti, Peking může přijmout opatření k posílení jüanu, a jedním z nich - je právě prodej amerických dluhopisů.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.de, foto: arch.)