Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: Největší bordelář ve vesmíru jsou Spojené státy!

Business Insider: Největší bordelář ve vesmíru jsou Spojené státy!

Ovšem navzdory všem předpokladům, a propagovaném tvrzení o zaostalosti a netečnosti Rusů, podle výpočtů Business Insideru většinu kosmického odpadu vyprodukovaly tak skvělé Spojené státy.

Nebezpečný odpad na oběžné dráze Země
25. října 2017 - 11:04

Rusko je až na druhém místě v tomto antiratingu. Pravda, o moc ze USA nezaostávavá.

Asi 95% z toho, co je ve vesmíru takzvaný vesmírný odpad tvoří nefungující stanice a satelity, části využitých raket, ztracené objekty.

Reportéři Business Insider vypočítali, které země ponechávají na oběžné dráze Země nejvíce odpadů. Titul „nejšpinavější" země ve vesmíru získaly Spojené státy. Trochu se za nimi je Rusko, kterému patří k největší počet kosmických objektů, včetně používaných.

Jsou doháněni Čínou, která v sice teprve v nedávné době začala svůj vesmírný program, ale již je na třetím místě v produkci vesmírného odpadu. Zapřičinila to skutečnost, že v roce 2007 provedl Peking testy protidružicové zbraně, což vedlo ke vzniku více než 2300 úlomků dost velkých, aby je bylo možné vysledovat, a stovky tisíc malých objektů.


Asi 95% z toho, co je v oběžné dráze Země, je kosmický odpad. Ten zahrnuje neovládané vesmírné stanice, vyhořelé raketové části, rozbité satelity, předměty, které ztratili astronauti a podobně. Tyto objekty jsou nesmírně nebezpečné, neboť letí 10krát rychleji než kulka, a dlouho trvá, než se vrátí na Zemi. Než tyto předměty shoří v atmosféře, mohou uplynout stovky let. Přičemž, ve vzájemných srážkách takových objektů se mohou vytvářet tisíce nových menších částic, které mohou těžce poškodit kosmické lodě.


Hlavní věc je, jak vědci navrhují, aby se řešil tento problém - přijít na to, jak vrátit na Zemi staré kosmické lodě a satelity.Kromě toho je nutné zabývat se i otázkou zákonných práv: například, žádná jiná země nemá právo se dotknout amerického satelitu, dokonce i když selhal - v opačném případě to může být považováno za akt války, poukázal na komplikaci Business Insider.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: youtube esa)