Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: Proč F-22 ustoupil před Su-35C na obloze nad Sýrií

Business Insider: Proč F-22 ustoupil před Su-35C na obloze nad Sýrií

Nedávné setkání Su-35S a F-22 na obloze nad Sýrií ukázalo, že americké letadlo je mnohem slabší, než ruské, napsal Business Insider.

Americká "stealth" stíhačka F-22
21. prosince 2017 - 05:20

Hlavním cílem nejmodernějších stíhačů amerického letectva je bojovat ve vzduchu, kdy jsou letadla ve značné vzdálenosti od sebe. Zároveň je jeho hlavní výhodou slabá viditelnost na  radaru protivníka. To dovolí F-22 vnutit nepřátelům boj na vzdálenost - za výhodných podmínek pro americké letadlo, uvedl článek.

Nicméně, když došlo k incidentu na obloze nad Sýrií, tak by v hypotetické letecké bitvě F-22 neměl žádné výhody, protože ho pilot Su-35S perfektně viděl. Kromě toho ruský stíhací stroj v manévrování překonává amerického konkurenta, poznamenal autor článku.


Během zadržení amerického F-22, který kvůli stealth technologii má všechny zbraně umístěné uvnitř trupu, a nemůže je demonstrovat svému oponentovi, na rozdíl od Su-35S, zdůraznila publikace. Ruský stíhač nese řadu raket, které jsou umístěny pod křídlem, a pilot může snadno ukázat zadržovanému letadlu, že je ozbrojen, jen zakýváním křídly.

Přičemž úkolem zadržení mohou provést další, méně moderní bitevniky letectva, zatímco letadlo F-22 může využít ve skrytu své výhody, uvedl Business Insider s odvoláním na stanovisko dotazovaných expertů. „Mým cílem by bylo nezapojit se do manévrovacího boj,“ citovala publikace slova podplukovníka americké námořní pěchoty Davida Burkeho, který létá na F-22 a F-35.


Minulý týden ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na obloze nad Sýrií se F-22 střetl s dvojicí ruských Su-25, vypalovat světlice a manévroval způsobem napodobující vzdušný boj. Nicméně, poté, co se k němu přiblížil bitevnik Su-35S, americké letadlo rychle ustoupilo do iráckého vzdušného prostoru.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)