Svátek má: Luděk

Zprávy

Velikost textu:

Carlin: Největším zločincem kybernetické kriminality je Bogačev

Carlin: Největším zločincem kybernetické kriminality je Bogačev

Čína je vážná hrozba, ale na rozdíl od Putinova Ruska se nezaměřuje na hlavní instituce mezinárodního světového pořádku, zdůraznil bývalý americký generální prokurátor John Carlin v rozhovoru pro CBS News.

John Carlin, bývalý americký generální prokurátor
23. dubna 2019 - 00:21

„Jsme ve stavu nové války. Stejně jako v době studené války nejsme v horké fázi konfliktu. Ale den za dnem jsme napadáni. Americké společnosti ztrácejí peníze, Američané ztrácejí práci, systémy selhávají a nemohou fungovat díky neustálým online útokům v kyberprostoru. Můžeme vyhrát, ale nejprve musíme uznat, že válka začala ... kódová válka začala,“ vysvětluje John Carlin, autor knihy The Dawn of the Code War.
 
„Rusko, Čína, Severní Korea, Írán - to jsou hlavní čtyři země,“ označil hrozbu John Carlin..
 
„Ale Rusko je na prvním místě.  Nehovoříme jenom o státě, o problému organizovaného zločinu vycházejícího z Ruska, ale také o tom, že oba pracují společně. Stát chrání podvodníky, stát pro ně stanoví úkoly a využívá je pro státní účely,“ vysvětluje exprokurátor.

 
„Pokud jde o kyberdata, tak Rusko i Čína představují vážnou hrozbu. Čína krade informace nebo kupuje tajemství, snaží se je použít v našem současném světovém pořádku. To je vážná hrozba, ale na rozdíl od Putinova Ruska se nezaměřuje na hlavní instituce mezinárodního světového pořádku,“ dodal John Carlin.

Jedním z nejplodnějších zločinců kybernetické kriminality je Jevgenij Bogačev, ruský hacker, nejžádanější na seznamu FBI pro kybernetické zločince.

V průběhu svého vyšetřování získala FBI pomoc Michaela Sandeeho, analytika holandské kybernetické bezpečnostní firmy Fox-IT. Sandee zkoumal Bogačevův počítačový server a našel důkazy o tom, že by mohl být víc než jen kybernetický, byl také prý ruským zpravodajským aktivem.


Sandee tvrdí, že Bogačevova motivace byla vždy finanční, ale nakonec Sandee říká, že Bogačev začal používat vyhledávací příkazy, které se zdály být politicky motivované.

FBI odhaduje, že Bogačevův škodlivý software, známý jako GameOver Zeus, infikoval síť asi milionu počítačů po celém světě. Kancelář nyní nabízí odměnu až do výše 3 milionů dolarů za informace vedoucí k jeho zatčení.

 (rp,prvnizpravy.cz,CBS News,foto:arch.)