Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

CBC: Trump infikuje celý svět „agresivním" zvykem ukládat sankce!

CBC: Trump infikuje celý svět „agresivním" zvykem ukládat sankce!

Prezident Donald Trump dává příklad vedoucím představitelům dalších zemí svým „agresivním“ zvykem ukládat sankce, které by se mohly proměnit na nebezpečný geopolitický trend, napsala televize CBC.

Donald Trump, prezident USA
14. srpna 2018 - 10:10

Kromě posledních cel proti Kanadě, Mexiku a Evropě, uvelila Trumpova administrativa sankce proti nejméně 11 státům, a ponoukla Saúdskou Arábii použít podobná opatření proti Kanadě v reakci na „obvyklou kritiku“.

Televizi o tom řekli aprávníci ohledně otázek mezinárodního obchodu a bývalí diplomaté, kteří zaznamenali prudké zvýšení využívání sankcí jako reakci na jakékoli nežádoucí akce nebo prohlášení zahraničních vlád.

Minulý pátek oznámil Trump zdvojnásobení cel na ocel a hliník z Turecka v reakci na zatčení a zadržení amerického pastora Andrewa Brunsona.

Takové uplatnění sankcí je podle bývalého úředníka amerického ministerstva zahraničí Bretta Bruena „bezprecedentní". Podle něj se otázka zadržení amerického občana v Turecku „bezpochyby musí být řešena dvěma vůdci“, ale pouze v rámci běžných diplomatických jednáních.

„Vezměme si opačnou situaci. Co se stane, když podle našeho názoru zadržujeme občana Turecka nebo Číny, z legálních důvodů, podle našeho mínění, a oni vidí agresivní činy ze strany USA? Jsme na Divokém západě diplomacie. Nejprve střílíme a pak se domlouváme na světovém pořádku. Takový precedens je nebezpečný," poukázal Bruen.


Ačkoli použití těchto opatření z politických důvodů v americké taktice není nic nového, byl to právě Trump, který dal příklad transformace ekonomických sankcí na zbraň, uvedl expert na mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Petersonu Gary Hufbauer.

Podle něj se v období Trumpu zdá, že sankce jsou absolutně nezbytným opatřením, přestože ukazují „návrat k zákonu džungle".Kromě posledních cel proti Kanadě, Mexiku a Evropě, Trumpova administrativa uvalila sankce proti nejméně 11 zemím: Íránu, Turecku, Rusku, Číně, Severní Koreji, Pákistánu, Sýrii, Venezuele, Kubě, Libyi a Kolumbii.

Podle amerického právníka Garyho Horlicka Trump „učinil normální" myšlenku používání sankcí. Jako příklad cituje pokračující nepřátelství mezi Saúdskou Arábií a Kanadou, vyvolané „obvyklou kritikou“ kanadské ministryně zahraničních věcí ohledně situace v oblasti lidských práv v království. V reakci na tuto kritiku provedla Saúdská Arábie něco, o čem by se před deseti lety vůbec nepřemýšlela - uložila sankce.

Zároveň odborníci zdůrazňují, že v mnoha případech je uvalení sankcí velmi srozumitelné a odůvodněné. Například uložení odvetných sankcí vůči USA nebo sankce za porušení mezinárodních zákonů, jako je použití chemických nebo biologických zbraní.


Nicméně Bruen zdůrazňuje, že v případě Brunsonova uvěznění „mohou být strategické zájmy důležitější než zadržení jednoho nebo více Američanů". Neboť je Turecko americkým partnerem v NATO a nachází se pro Američany v strategicky důležitém regionu.

„Máme-li očekávat, že pokaždé, když Američana - právem či neprávem – zadrží v zahraničí, budou muset Spojené státy zavést sankce, aby se osvobodil, sankce budou uplatněny proti celé řadě zemí,“ cituje CBC slova Bruena.

(kou, prvnizpravy.cz, cbs.ca, foto: arch.)